Skip to main content

Slovenščina danes

Anketa o jezikovni politiki
Datum objave: 27. marec 2025

Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU se po osmih letih, kolikor je minilo od zadnje podobne raziskave, ponovno loteva pregleda stanja na področju jezikovne politike v Sloveniji. Jezikovna politika je skupek načel, ukrepov in strategij, s katerimi država ter drugi akterji urejajo rabo jezikov in s tem določajo, kako se uporabljajo v izobraževanju, javni upravi, medijih in javnem življenju, predpisujejo njihovo zaščito na posebnih področjih, hkrati pa govorke in govorce spodbujajo k njihovi uporabi in k razmisleku o odnosu do jezika. Vključuje tudi standardizacijo jezika ter oblikovanje jezikovnih portalov, priročnikov in orodij. Jezikovna politika torej zadeva vse, ki jezik uporabljamo. Za raziskavo je vsako stališče o rabi jezika in njegovem statusu pomembno, saj prispeva k skrbi za njegovo prihodnost. Zbrane ugotovitve bodo izhodišče za pripravo smernic za sodobno jezikovno politiko, ki bodo kar najbolj odražale dejanske potrebe jezikovnih uporabnikov v Republiki Sloveniji.

Raziskavo izvaja Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU (vodilni partner) v sodelovanju s Pedagoškim inštitutom (PI) in Slovenskim raziskovalnim inštitutom (SLORI) v Trstu. Financirata jo Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za kulturo RS. Anketa Slovenščina danes je osrednji del nove celovite longitudinalne jezikovnopolitične raziskave. Gre za nadaljevanje prve tovrstne raziskave iz leta 2017, ki je prvič celovito orisala jezikovne potrebe najrazličnejših skupin uporabnikov – od uporabnikov jezika na posameznih izpostavljenih področjih (npr. vzgoja in izobraževanje, visoko šolstvo in znanost, mediji, zdravstvo, kultura) in uporabnikov jezika s posebnimi potrebami (slepi in slabovidni, gluhi in naglušni, gluhoslepi, uporabniki z motnjami v duševnem razvoju), do uporabnikov manjšinskih jezikov, jezikov priseljencev ter uporabnikov slovenskega jezika v zamejstvu in po svetu.

Cilj celovite raziskave je, da s poglobljeno spletno anketo in drugimi ciljnimi raziskavami zberemo in preučimo podatke o ustreznosti zakonskih in programskih dokumentov na izpostavljenih področjih, njihovem izvajanju, stanju slovenske jezikovne infrastrukture, uspešnosti jezikovnega izobraževanja v Republiki Sloveniji in jezikovnih stališčih govorcev, njihovih govornih praksah ter izzivih, s katerimi se soočajo govorke in govorci različnih jezikov v Sloveniji.

Posebno pomembno mesto v raziskavi ima anketa, ki jo lahko vsakdo reši prek spleta. Anketa je anonimna in poglobljena, zato reševanje zahteva nekaj časa – od 20 do 30 minut. Odprta bo do 5. 5. 2025. Kot zahvalo za sodelovanje v anketi najhitrejšim sodelujočim ponujamo publikacije Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, morda pa celo nahrbtnik portala Fran - več v anketi.  K reševanju vabimo vse govorke in govorce slovenščine in drugih jezikov v Republiki Sloveniji – ne glede na izobrazbo, poklic ali jezik, ki ga uporabljajo. Več mnenj pomeni boljšo podlago za vzpostavitev ukrepov, ki bodo v prihodnje soustvarjali jezikovni vsakdan v Sloveniji!

Povezava do ankete je tule.