Skip to main content

17

SEP

09:00

Stopenjsko besedotvorje

Mednarodni simpozij z izvirnim kulturnim programom


Basic information

September 17, 2024 at 09:00 to September 17, 2024 at 10:00
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana
Description

Mednarodno konferenco o stopenjskem besedotvorju, ki bo potekala od 17. do 20. septembra, prirejajo Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, Institut “Jožef Stefan” in Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru. Konferenca je organizirana v okviru ARIS-projekta Kombinatorika besedotvornih obrazil v slovenščini. Sklenila se bo z zasedanjem Komisije za besedotvorje pri Mednarodnem slavističnem komiteju. V treh dneh pred tem pa se bo v Atriju ZRC zvrstila vrsta uglednih mednarodnih strokovnjakinj in strokovnjakov s področja jezikoslovja, zlasti slavistike, in jezikovnih tehnologij. Prispevki bodo med drugim obravnavali vlogo besedotvorja v slovarski strukturi in v generativnem jezikovnem modelu, besedotvorje v znakovnem jeziku, tvorbeni potencial tujk (germanizmov, anglicizmov), pomen besedotvorja pri poučevanju slovenščine kot tujega jezika ter posebnosti besedotvorja v (slovenskih) narečjih.

Kaj je besedotvorje in zakaj je tako pomembno? Besedotvorje je nauk o tvorjenju in sestavi novih besed, kot nam pove že sam izraz, ki je prav tako tvorjenka. Besedotvorje se podreja določenim zakonitostim, ki so v različnih jezikih različne, pri čemer imajo v jezikih posamezne jezikovne skupine, recimo slovanski, germanski, romanski ..., nekaj skupnih točk. Besedotvorje je v časih, ko se iz dneva v dan pojavljajo potrebe po novih poimenovanjih za nove pojave, dogodke ali tehnološke iznajdbe, zelo pomembno. Še zanimivost, ki jo je z nami delil dr. Boris Kern, avtor knjige Stopenjsko besedotvorje. Na primeru glagolov čutnega zaznavanja(Založba ZRC, 2017): besedotvorje je tudi kazalnik, koliko je jezik živ. Če govorci_ke v njem zlahka tvorijo nove izraze, pomeni, da se jeziku ni bati za obstoj.

V spremljevalnem programu bo velik poudarek na kulturnih vsebinah, na odprtju  konference, ki bo 17. 9. ob 9. uri, bodo nastopili Duo Silence, Marina Martensson in Katarina Stegnar s točko Besede brez državljanstva, napisano prav za to priložnost. V času konference bo v Atriju tudi razstava akademske slikarke Milene Gregorčič Linije in transparence 2.0.

Podrobnejši spored mednarodne konference je na tej povezavi. Celotno konferenco bo mogoče spremljati na platformi Zoom, in sicer na tejle povezavi:


https://us02web.zoom.us/j/86771836572?pwd=6bBWzAj4Dme236EbPbns0Crq2GmC2I.1

Meeting ID: 867 7183 6572
Passcode: 850481

Še pojasnilo glede logotipa: listič ginka je v njem zato, ker to drevo spada me najstarejše še živeče drevesne vrste, struktura žil na lističu pa spominja na razvejanost besednih družin s skupnim besedotvornim izhodiščem.