Description of the terminological problem:
Question sent: 7. 5. 2021
Opinion of the Department of Terminology:Termin facilitiranje označuje dejavnost, ki udeležencem v skupini omogoča učinkovito, varno in enakovredno sodelovanje pri reševanju skupnega izziva. Facilitator, tj. oseba, ki izvaja to dejavnost, pri tem podpira cilje, kot si jih zastavi organizator, vendar pa se lahko skupina odloči, v katerih delih bo cilje izpolnila v celoti ali pa drugače, kot je bilo predvideno v fazi opredeljevanja ciljev. Facilitator ne sme vplivati na skupino, ampak jo podpira pri doseganju skupnega cilja. Facilitiranje se uporablja pri iskanju konsenza, reševanju konfliktov in problemov, zbiranju idej, načrtovanju in vodenju in organizaciji. V povezavi s facilitiranjem se pogosto omenja tudi moderiranje, ki ga izvaja moderator, kar pa označuje vodenje pogovorov na sestankih in konferencah (opis omenjenih pojmov je povzet po spletni strani Natura 2000).
Čeprav se za poimenovanje pojma, ki ga v angleščini označuje termin facilitation, že uporablja facilitiranje, je pojem še dovolj nov, da bi lahko poskusili tudi s poimenovanjem domačega izvora. Predlagamo termin olajševanje, saj gre za dejavnost, ki poskuša delo v skupini narediti manj težavno (predlogi za slovenjenje termina so se sicer že pojavili, gl. npr. blog Evropske komisije Epale, kjer je omenjen termin lajšanje). Za osebo, ki izvaja olajševanje, pa predlagamo termin olajševalec.
-------------
Dodatek, 6. 4. 2023
Strokovnjaki so nas obvestili, da so se odločili za terminološko intervencijo, s katero bodo termina moderiranje in moderator, ki se že uporabljata za obravnavani pojem, zamenjali s facilitiranje in facilitator, ki se jim zdita bolj natančna.
Authors: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer