Skip to main content
Novinarska konferenca

Description of the terminological problem:

Zanima me, kakšno je razmerje med terminoma tiskovna konferenca in novinarska konferenca. Ali je novinarska konferenca zgolj sestanek novinarjev ali pa gre za sinonim za tiskovno konferenco, ki označuje konferenco, ki jo skliče npr. predstavnik oblasti in odgovarja na vprašanja novinarjev? Po mojem mnenju je novinarska konferenca širši pojem od tiskovne konference, saj se je udeležujejo novinarji različnih medijev in ne le tiskanih.

Question sent: 6. 3. 2017

Opinion of the Department of Terminology:

SSKJ2, ki sicer ni specializirani, pač pa splošni slovar, pridevnik tiskoven razlaga kot 'nanašajoč se na tisk, tiskanje', vendar navaja tudi zvezo tiskovna konferenca z razlago 'konferenca, na kateri daje predstavnik oblasti, organizacije ali pomembna osebnost izjave za objavo v časopisju, na radiu, televiziji'. Tiskovna konferenca torej ni namenjena samo predstavnikom tiskanih medijev.

V Terminološki podatkovni zbirki odnosov z javnostmi TERMIS sta termina tiskovna konferenca in novinarska konferenca navedena kot sinonima, prednostni termin pa je novinarska konferenca in je pojasnjen tako: »Organiziran sestanek za širjenje informacij za medije in strukturirano odgovarjanje na vprašanja novinarjev. Običajno je novinarska konferenca pod vodstvom izvršnega vodstva podjetja oz. družbe ali njihovih predstavnikov za odnose z javnostmi. Glede na omejena sredstva medijev je morda težko pritegniti večjo pozornost medijev na tiskovni konferenci, razen če ima podjetje resnično edinstveno ali pomembno napoved za širšo javnost. Tiskovne konference se lahko pripravi tudi kot odgovor na reševanje vprašanja odnosov z javnostmi, saj ima podjetje tam dobro priložnost, da predstavi novico v najugodnejši luči.«

Podobno je tudi s terminom tiskovni predstavnik, ki ga TERMIS pojasnjuje takole: »Predstavnik organizacije za odnose z mediji. Odgovoren je za sprejemanje klicev novinarjev, posredovanje njihovih vprašanj odgovornim osebam, strokovno pomoč pri oblikovanju odgovorov, organizacijo srečanj z novinarji in usmerjanje novinarjev k odgovornim ali strokovnim govorcem. Pogosto nastopa tudi kot govorec organizacije; posreduje ali razlaga stališča organizacije.« To pomeni, da delo tiskovnega predstavnika vključuje stike z novinarji različnih medijev, ne le tiskanih.

Terminološka podatkovna zbirka TERMIS za rabo v strokovnih besedilih na področju odnosov z javnostmi priporoča termin novinarska konferenca (najverjetneje zato, ker je v specializiranem korpusu besedil s področja odnosov z javnostmi KoRP termin novinarska konferenca precej pogostejši od termina tiskovna konferenca). V referenčnem korpusu splošnega jezika Gigafida pa je nasprotno pogostejša tiskovna konferenca. Opozarjamo na to, da je izbrani termin znotraj besedila priporočljivo uporabljati dosledno – da torej znotraj istega besedila ne uporabljamo enkrat tiskovna konferenca, drugič pa novinarska konferenca. Za strokovno rabo na področju odnosov z javnostmi pa v skladu s TERMIS-om svetujemo rabo termina novinarska konferenca.

Authors: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer