Skip to main content
Nastil

Description of the terminological problem:

V sodobni strokovni literaturi s področja živinoreje se pojavljata dve varianti termina, ki označuje 'material, na katerem bivajo živali, ki so uhlevljene na polnih tleh', in sicer nastil in nastilj. Katera oblika je ustreznejša?

Question sent: 17. 11. 2015

Opinion of the Department of Terminology:

Po SSKJ2 sta besedi nastil in nastilj (s pomenom 'stelja') v knjižni jezik prišli iz narečij. SSKJ2 varianto nastilj označuje s kvalifikatorjem tudi, kar pomeni, da se je ta dvojnica iz knjižnega jezika v času nastajanja SSKJ2 umikala ali pa se je v njem še uveljavljala. Obe obliki sta v (splošnem) knjižnem jeziku pravilni. Samostalnik nastilj je tvorjen iz glagola nastiljati. Pisna dvojnica nastil je najverjetneje nastala pod vplivom izgovora dvočrkja lj, ki se v položaju pred soglasnikom ali v izglasju besede pogosto izgovarja kot navadni l [l].

V specializiranih besedilih, zbranih za nastajajoči Terminološki slovar živinoreje, se prav tako pojavljata obe obliki, vendar je nastil več kot 7-krat pogostejša oblika zapisa kot nastilj. V besedilih se pojavlja tudi termin stelja, ki se pojavlja približno tako pogosto kot zapis nastilj. Na področju živinoreje sta torej ustrezni obe obliki, nastil in nastilj, glede na bistveno večjo pogostost oblike nastil pa predlagamo, da uporabljate to obliko.

Authors: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer