Skip to main content
Risoroman

Description of the terminological problem:

Ne strinjam se z novim terminom risoroman, za katerega menim, da ni potreben, saj že imamo termin strip. V čem se pojma, ki ju poimenujeta strip in risoroman, razlikujeta? Zdi se mi, da slednji izraz zgolj povzroča zmedo. V novejših časih se za zvrsti stripov uporabljata še izraza manga in anima, ki opredeljujeta risarski stil stripa, v čem naj bi dodatno izraz risoroman dopolnjeval ali opredeljeval izraz strip, pa ni definirano.

Question sent: 3. 12. 2022

Opinion of the Department of Terminology:

Naj najprej izpostavimo dejstvo, da se terminologi ukvarjamo z jezikovnim vidikom terminologije, torej s termini (besedami), ki označujejo pojme, samih pojmov in njihovih lastnosti pa ne moremo presojati. Pojem natančno opredeli šele definicija, katere avtor ne more biti terminolog, ampak področni strokovnjak. Natančno razmerje med pojmoma risoroman in strip bi torej morali določiti strokovnjaki literarne teorije.

Vseeno pa lahko podamo mnenje, ki smo si ga izoblikovali glede na nam dostopne vire.  Poimenovanje risoroman je vključeno v Sprotni slovar slovenskega jezika z razlago 'roman z zgodbo, prikazano z zaporedjem slik in z besedilom navadno v oblačkih'. V opisu oddaje Na kratko, ki je bila predvajana 19. 8. 2021, v spletnem arhivu RTV SLO lahko preberemo »Videti je kot strip, zgodbo pa pripoveduje kot roman. Na preseku literature in vizualne umetnosti se je pojavil žanr, ki nosi različna imena – roman v stripu, stripovski roman, risani roman in celo grafični roman. Pred nekaj leti pa se je s pojavom nove, specializirane založbe pojavilo novo poimenovanje – risoroman

V diplomskem delu M. S. Antonić Grafični roman (risoroman) o zgodbah, ki temeljijo na bližnjih srečanjih s smrtjo,(2021, na str. 11), pa je risoroman opisan takole: »Grafični roman ali risoroman je roman, ki svojo zgodbo dopolni in predstavi skozi ilustracije z možnostjo uporabe ali neuporabe besedila. Vsebuje začetek, sredino in konec. To je strip knjižne dolžine, ki ga beremo kot eno celotno zgodbo. Pogosto doseže konec na enak način kot pisni romani, zaradi česar je grafični roman daljši in bolj usmerjen k bolj prefinjenim, zapletenim in intelektualnim vsebinam. Grafični roman je lahko zasnovan kot serija romanov ali pa je samostojen. Lahko govori o kateri koli temi, kot so fikcija ali nefikcija, groza, socialne težave, biografija ali avtobiografija in tako naprej. Po obliki in vsebini je prost za razliko od komercialnih stripov.« Stripi pa so na drugi strani običajno objavljeni v obliki ločenih zvezkov, povezanih v serijo zgodb, ali pa izhajajo v revijah ali časopisih.

Še o zgodovini poimenovanja risoroman. Termin niti ni zelo nov, prvi risoroman je založba VigeVageKnjige (na svoji spletni strani se predstavljajo kot začetniki risoromana) izdala leta 2014, od takrat v slovenščini obstaja tudi ta termin.

Termina grafični roman in risoroman sta ustreznika za angleški termin graphic novel. Nestrinjanje s terminom graphic novel se pojavlja tudi v angleško govorečem svetu, in sicer mu nasprotniki očitajo, da je nastal iz tržnih razlogov. Ali je ločevanje med risoromanom in stripom upravičeno ali ne, mora odločiti stroka. Dejstvo je, da viri utemeljujejo obstoj dveh pojmov, zato sta tudi dva termina pričakovana in potrebna za nedvoumno oznako pojmov. Glede na to menimo, da z risoromanom s terminološkega vidika ni nič narobe.

Authors: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer