Skip to main content
Genska bolezen

Description of the terminological problem:

Zanima me, kakšna je ustrezna raba pridevnikov genski in genetski. Zdi se, da bi bilo pridevnik genski smiselno uporabljati v primerih, ko imamo v mislih gene kot biološki sistem, in pridevnik genetski v primerih, ko je govora o vedi, ki proučuje gene. Težava je v tem, da raba ne potrjuje doslednega razločevanja. Videti je, da se za vedo sicer dosledno uporablja pridevnik genetski, npr. genetski posvet, medtem ko se v zvezi z geni pojavlja tako pridevnik genski, npr. genska banka, genska terapija, kot tudi pridevnik genetski, npr. genetska bolezen, genetska variacija, genetski kod in genetska arhitektura.

Ali obstaja pri rabi omenjenih pridevnikov kakšno pravilo ali je raba vezana na posamezne besedne zveze? Bi bilo ustrezneje npr. genska bolezen ali genetska bolezen?

Question sent: 25. 4. 2022

Opinion of the Department of Terminology:

Tovrstno ločevanje med pridevnikoma genski in genetski, kot ga navajate v uvodu vprašanja, najdemo tudi v Slovenskem medicinskem slovarju, ki pridevnik genski razlaga kot 'nanašajoč se na gen' in pridevnik genetski kot 'nanašajoč se na genetiko, dedovanje'. Ob pridevniku genetski je naveden tudi sinonim genetičen, ki ga z razlago 'ki se nanaša na genetiko' navaja tudi Mikrobiološki slovar. Nekoliko drugačno stanje navaja SSKJ2, ki ob pridevniku genetski kot sinonim navaja tudi pridevnik genski, torej lahko pridevnik genetski označuje tako navezavo na vedo kot tudi navezavo na gen, ki je predmet proučevanja.

Ker slovenščina omogoča jasno ločevanje med omenjenima pomenoma tudi na izrazni ravni, je po našem mnenju smiselno, da se tovrstno razlikovanje upošteva tudi pri tvorbi večbesednih terminov, v katerih je ena od sestavin pridevnik genski ali genetski. Dosledno razlikovanje med pridevnikoma bi prispevalo k bolj jasni in nedvoumni terminologiji, kar je v strokovni komunikaciji zaželeno.

Kot že v vprašanju ugotavljate, vsaj pri določenih večbesednih terminih tovrstno razlikovanje potrjuje tudi raba. V to skupino lahko uvrstimo termine genska banka (prim. Botanični terminološki slovar), genska terapija (prim. spletna stran Onkološkega inštituta) in gensko zdravljenje (prim. I. Milisav, Zdravljenje z gensko terapijo, 2003). Podobno tudi termin genetski posvet (prim. A. Blatnik, M. Krajc, Kaj je dedni rak?, 2020, str. 15). V drugo skupino večbesednih terminov, ki namesto pridevnika genski, ki bi bil glede na vsebino ustreznejši, pogosto vsebujejo pridevnik genetski, pa lahko uvrstimo termine genetska bolezen, genetska variacija, genetski kod in genetska arhitektura. Da se tako pogosto v večbesednih terminih pojavlja pridevnik genetski, čeprav bi glede na vsebino pojma pričakovali pridevnik genski, je po našem mnenju posledica vpliva angleščine, ki v obeh primerih uporablja pridevnik genetic. Na osnovi nam dostopnega gradiva sklepamo, da pri tovrstnih primerih raba tudi v strokovnih besedilih precej variira. Tako npr. Slovenski medicinski slovar navaja termin genetska bolezen z razlago 'klinično definirana bolezen, ki je posledica genske ali kromosomske mutacije, nastane pod vplivom dejavnikov okolja ali brez njega […]', medtem ko Veterinarski terminološki slovar (2013, str. 96) navaja termin genska bolezen z razlago 'bolezen, ki je posledica spremembe (mutacije) v genu'. Ker gre v tem primeru za bolezen, povzročeno zaradi spremembe gena, vam svetujemo, da uporabljate termin genska bolezen. Podobno vam tudi pri ostalih tovrstnih primerih svetujemo termine s pridevnikom genski, torej genska variacija, genski kod in genska arhitektura, pri čemer pa ne moremo trditi, da so poimenovanja s pridevnikom genetski napačna, saj v nekaterih virih celo prevladujejo.

Če povzamemo. Pri oblikovanju večbesednih terminov vam svetujemo ločevanje med pridevnikoma genski in genetski. Pri večbesednih terminih, ki se nanašajo na vedo, ni toliko težav, saj so v rabi že ustaljeni termini s pridevnikom genetski, npr. genetski posvet. Veliko variacij pa je pri večbesednih terminih, ki se nanašajo na gen, saj se pogosto pojavljata obe možnosti precej enakovredno, npr. genetska bolezen : genska bolezen. V tovrstnih primerih vam svetujemo termine s pridevnikom genski, ki bolj natančno opredeljujejo pojme in posledično omogočajo bolj natančno strokovno komunikacijo.

Authors: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer