Skip to main content
Gostiteljstvo

Description of the terminological problem:

Zanima me, ali bi lahko našli slovensko ustreznico angleškemu izrazu hosting. Glede na trenutno situacijo je to izraz, ki ga bomo v bližnji prihodnosti še dosti srečevali. Gre za dejavnost tistega, ki gosti sestanek ali sejo, konferenco, seminar ipd. prek videokonferenčnega programa, kot je npr. Zoom. Oseba je gostitelj, kako pa imenovati dejavnost, ki jo opravlja? Za hosting server se uporablja poimenovanje gostiteljski strežnik, torej strežnik, na katerem program, spletna stran gostuje.

 

Question sent: 28. 10. 2020

Opinion of the Department of Terminology:

V slovenščini je za angleški termin hosting že uveljavljen termin gostovanje, vendar označuje drug pojem, in sicer Islovar navaja spletno gostovanje (ang. hosting, web hosting), ki ga definira tako: 'objava spletnih strani na spletnem strežniku nekoga drugega', pri čemer opozarja še na povezani pojem gostovanje v oblaku 'uporaba storitev oblaka' za angleški termin cloud hosting. Spletno gostovanje in gostovanje sta kot sinonima predstavljena tudi v terminološki zbirki IATE, kjer se sklicujejo na isti slovar in definicijo v njem.

 

V slovenščini se je za osebo, ki vodi srečanje prek spletnih orodij, ki omogočajo predavanja, sestanke na daljavo, že uveljavilo poimenovanje gostitelj (npr. Kratka navodila za uporabo programa Zoom za predavatelje, str. 5). Glagol gostiti je v SSKJ2 v 2. pomenu razložen kot 'delati vse potrebno za uresničitev nastopa, sodelovanja določene osebe, skupine oseb, zlasti iz tujine, na določenem javnem dogodku'. Pri tvorbi novih poimenovanj je torej smiselno obdržati besedni koren in tvoriti nova poimenovanja v okviru iste besedne družine. Glagolnik od gostiti je v slovenščini gostitev, ki jo omenja tudi Slovenski pravopis 2001, kot primer navaja gostitev prijateljev. Druga oblika glagolnika je goščenje, ki pa deluje še bolj nenavadno, saj je redka.

 

Uveljavljenega samostalniškega poimenovanja, ki bi označevalo dejavnost tistega, ki gosti dogodek prek spleta, še ni, zato je treba poiskati novega v okviru besedotvornih možnosti, ki jih ponuja slovenski jezik. Ena od možnosti je uporaba v slovarjih že zabeležene možnosti gostitev. Druga možnost je tvorjenje izpeljanke iz poimenovanja osebe, torej gostiteljstvo. Načeloma jezikovni uporabniki ne izbirajo tvorjenk višje stopnje, morda pa ima gostiteljstvo v tem primeru več možnosti, da se uveljavi, saj je bolj razlikovalno od že uveljavljenega in pojmovno zasedenega gostovanja.

 

Svetujemo vam, da za angleški termin hosting, ki označuje dejavnost osebe, ki gosti sejo prek videokonferenčnega programa, uporabite slovensko poimenovanje gostiteljstvo.

 

Authors: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer