Opis terminološkega problema:
Zanima me, kateri slovenski termin je najboljši ustreznik za angleški termin smart city governance, ki označuje upravljanje mest, v katerem se za izboljšanje kakovosti življenja uporabljajo pametne tehnologije.
Vprašanje poslano: 6. 10. 2023
Mnenje Oddelka za terminologijo:Pametno mesto je v slovenščini ustaljen termin in je tudi iztočnica v Urbanističnem terminološkem slovarju, kjer je definiran kot 'mesto, v katerem se za izboljšanje in dvig kvalitete življenja uporabljajo visoke tehnologije'. Pojem je zelo razširjen zlasti na področju informacijskih, pa tudi upravnih ved, na mariborski fakulteti Doba se izvaja celo magistrski študijski program Menedžment pametnih mest, ki študentom ponuja znanja o sistemskem in strateškem vodenju območij, opremljenih z naprednimi tehnologijami na vseh področjih, od varčevanja z energijo, predelave odpadne embalaže do izboljšanja biotske raznovrstnosti v urbanih okoljih z ozelenitvami streh.
Jedro termina, ki vas zanima, je angleški termin governance, ki se je, kadar se uporablja samostojno na področju politologije ali komunikologije, v slovenščini ustalil kot vladovanje. O vladovanju smo pisali v naši Terminološki svetovalnici (gl. odgovor Vladovanje), vendar strokovnjaki drugih področij običajno dajejo prednost sinonimu upravljanje. Takšno rešitev ponuja tudi Pravni terminološki slovar, ki termin dobro vladovanje usmerja na prednostni termin dobro upravljanje.
Ker se torej termin governance v slovenski strokovni literaturi uporablja tudi kot upravljanje, je smiselno, da v slovenščini za angleški smart city governance uporabite termin upravljanje pametnih mest, ki je že uveljavljen in se pojavlja npr. v magistrskem delu N. Sagadin Pametna mesta in domovi (2020, str. 20), doktorski disertaciji V. Grašiča Napovedovanje števila dohodnih klicev sistema javne varnosti za klic v sili 112 ob uporabi odprtih podatkov interneta stvari (2021, str. 18), v strategiji Vlade RS Digitalna Slovenija 2030 (2023, str. 38), ki opisuje digitalno preobrazbo Slovenije do leta 2030.
Zaradi ustaljenosti v strokovnih besedilih vam svetujemo, da za angleški termin smart city governance uporabite slovenski termin upravljanje pametnih mest.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer