Skip to main content
Nadomestitveni objekt

Opis terminološkega problema:

Zanima me, katero poimenovanje je ustreznejše – nadomestni objekt ali nadomestitveni objekt. Nadomestitveni objekt je npr. omenjen v interventnem zakonu o odpravljanju škode po poplavah, njegovo rabo je v prispevku A. Kolednika Težka dilema: bo Slovenija morala preseliti cela naselja?, objavljenem 18. 8. 2023 na spletnem portalu Siol.net, utemeljila tudi arhitektka M. Suhadolc: »V resnici je pravi izraz nadomestitveni objekti, saj je nadomestna gradnja po zakonu o urejanju prostora nekaj drugega. Gre za enak objekt, ki se postavi na mestu prej odstranjenega objekta. Ko govorimo o drugih lokacijah teh objektov, pa so to nadomestitveni objekti, kot jih določa zakon o odpravi posledic naravnih nesreč.«

Vprašanje poslano: 17. 1. 2024

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Termin nadomestna gradnja je vključen v Urbanistični terminološki slovar, v katerem je definiran kot 'gradnja novega objekta na mestu odstranjenega na gradbeni parceli, s katero se bistveno ne spremenijo namembnost, zunanjost, velikost objekta in njegovi vplivi na okolje'. Opredeljena je tudi v 21. točki prvega odstavka 3. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3), in sicer kot »gradnja, pri kateri se najprej odstrani obstoječi objekt ter namesto njega zgradi nov objekt, ki glede lege, gabaritov, oblike, namembnosti in zunanjega videza objekta ne odstopa bistveno od obstoječega objekta«. Poimenovanja nadomestni objekt v tem zakonu ni, se pa pojavi v Zakonu o Triglavskem narodnem parku (ZTNP-1), v katerem je definiran kot »objekt, ki se zgradi zaradi nadomestitve obstoječega objekta«, nadomestna gradnja je v tem zakonu opredeljena kot »gradnja nadomestnega objekta v okviru gabaritov in namembnosti obstoječega objekta« (gl. 8. in 9. točko 1. odstavka 4. člena).

Nadomestitveni objekt je definiran v 4. členu Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev (ZORZFS), v katerem je opredeljen kot »objekt, ki se zgradi na drugi lokaciji namesto obstoječega objekta, ki je s sklepom Vlade Republike Slovenije […] predviden za odstranitev ali je za odstranitev določen v prostorskem izvedbenem aktu za izvedbo ukrepov zagotavljanja poplavne varnosti, pripravljenim v soglasju z Direkcijo Republike Slovenije za vode.« V 9. členu tega zakona je omenjena tudi nadomestna gradnja, v opredelitvi katere je sklic na Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3). Ta člen se glasi: »Ne glede na 21. točko prvega odstavka 3. člena ZUreP-3 se šteje, da je nadomestna gradnja tista gradnja, s katero se namesto objekta, ki je bil poškodovan ali uničen, zgradi nov objekt, ki od obstoječega objekta ne odstopa več kot 10 m glede na lego obstoječega objekta, katerega gabariti se ne povečajo za več kot 10 odstotkov v vsako smer, in se njegova namembnost ne spremeni.« Nov objekt, ki se postavi na lokaciji poškodovanega ali uničenega objekta, se imenuje nadomestni objekt.

Odgovor na vaše vprašanje bi torej bil, da sta ustrezni obe poimenovanji – tako nadomestni objekt kot nadomestitveni objekt. Nadomestni objekt označuje objekt, ki se postavi na isti lokaciji, kot je stal odstranjeni objekt, termin nadomestitveni objekt pa poimenuje objekt, ki se postavi na drugi lokaciji, kot je stal odstranjeni objekt. Medtem ko nadomestni objekt ni vezan samo na odpravljanje posledic škode zaradi poplav, pa je nadomestitveni objekt postal aktualen v tem kontekstu.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer