Opis terminološkega problema:
Zanima me raba besede multistandardni v besedni zvezi multistandardna vtičnica. Ali obstaja slovenska ustreznica? Gre za vrsto vtičnice, ki se lahko uporablja za različne tipe vtičev. Uporabljajo jih zlasti v državah, kjer imajo v uporabi več standardov za vtičnice in vtiče hkrati. Obstaja več različnih vrst multistandardne vtičnice, odvisno od standardov, ki veljajo v posamezni državi.
Vprašanje poslano: 7. 9. 2021
Mnenje Oddelka za terminologijo:Pojem, ki ga opisujete, je v angleščini najpogosteje imenovan multistandard socket. Ker pri nas velja en standard za vtiče in vtičnice, in sicer SIST 1050:2019(sl), Dimenzijske zahteve za vtiče in vtičnice za hišno in podobno uporabo, tega tipa vtičnice navadno ne uporabljamo. Zato ni nenavadno, da tudi ustaljenega slovenskega poimenovanja zanjo nismo našli.
Če izhajamo iz poimenovanja standardna vtičnica, za katero smo našli pojavitve, bi lahko analogno predlagali poimenovanje večstandardna vtičnica, ki izpostavlja lastnost vtičnice, da ustreza več (različnim) standardom. Našli smo tudi poimenovanje kombinirana vtičnica, ki bi bilo na prvi pogled lahko primerno, a je že zasedeno za označevanje vtičnic, ki vključujejo tudi izhode za npr. satelitsko televizijo, internet itd.
Za obravnavani pojem smo v angleščini našli tudi poimenovanje universal socket (tudi universal multistandard socket), ki bi mu lahko v slovenščini pripisali analogno poimenovanje univerzalna vtičnica, vendar pa se tu pojavi pomislek na pojmovni ravni. Te vtičnice seveda niso primerne za vse vtiče (na kar bi lahko sklepali iz pridevnika univerzalni), ampak samo za določene – odvisno od standardov, ki so v rabi v določeni državi.
Zato vam predlagamo, da uporabite poimenovanje večstandardna vtičnica, ki je s terminološkega vidika ustrezno in bi se lahko uveljavilo za označevanje obravnavanega pojma. V vprašanju ste sicer predlagali poimenovanje multistandarna vtičnica, vendar pa se pri terminih, ki imajo v angleščini predpono multi- (npr. multilayerd tablet, multifactor study), v slovenščini pogosto uporabi neprevzeta predpona več- (npr. večplastna tableta, večfaktorska študija). Menimo, da je ustrezna tudi v tem primeru (torej večstandardna vtičnica).
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer