Opis terminološkega problema:
Zanima me slovenski ustreznik za angleški termin triple bottom line, ki na področju ekonomije označuje model za ocenjevanje podjetij, pri katerem se poleg finančnih vidikov upošteva še vpliv podjetja na družbo in okolje. Na spletu lahko najdemo naslednje ustreznike: trojni izid, trojni dobiček in podjetja, ki namenjajo enako pozornost ljudem, dobičku in planetu. Morda bi bil boljši ustreznik trije končni rezultati. Kateri ustreznik je po vašem mnenju najprimernejši?
Vprašanje poslano: 7. 10. 2022
Mnenje Oddelka za terminologijo:Med poimenovalnimi možnostmi, ki jih navajate v vprašanju, je po našem mnenju najmanj primerno poimenovanje podjetja, ki namenjajo enako pozornost ljudem, dobičku in planetu. Tako dolgo opisno poimenovanje bi se zelo težko ustalilo v rabi, zaradi česar bi bilo v strokovnih besedilih podvrženo številnim variacijam, kar pa je v terminologiji nezaželeno. Podobno je tudi zveza trije končni rezultati v primerjavi s preostalimi predlogi precej opisna in kot takšna manj primerna.
Zveza trojni dobiček je sicer z vidika gospodarnosti ustrezna, a po našem mnenju ni najboljša izbira glede na vsebino pojma. V Davčnem terminološkem slovarju je namreč termin dobiček razložen kot 'presežek prihodkov nad odhodki določenega časovnega obdobja, ki se upošteva pri obdavčitvi'. Ker sestavina dobiček v ospredje postavlja le finančni vidik, bi lahko bila zavajajoča. Podobna težava bi lahko bila tudi pri zvezi trojna bilanca, ki je sicer v vprašanju ne navajate, a se v strokovnih besedilih tudi pojavlja kot ustreznik za obravnavani angleški termin (prim. npr. M. Pavlič, M. Markič Management varnosti pri delu, delovne razmere in gospodarska učinkovitost, Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu 2018, str. 108). Tudi sestavina bilanca, ki je v SSKJ2 razložena kot 'primerjalni prikaz dohodkov in stroškov podjetja v določeni dobi', je namreč na področju ekonomije vezana zlasti na finančni vidik poslovanja in bi zato lahko bila potencialno zavajajoča.
V tem oziru bi bila ustreznejša zveza trojni izid. Beseda izid je v SSKJ2 v prvem pomenu razložena kot 'dejstvo, da je tiskano delo dano v prodajo', v drugem pomenu kot 'kar predstavlja posledico kakega dejanja, poteka', v tretjem pomenu pa kot sinonim za izhod in rešitev, in torej ni ozko vezana na finance. Zato menimo, da bi zveza trojni izid med vsemi naštetimi poimenovalnimi možnostmi najbolje opredeljevala obravnavani pojem, ki poleg finančnega vidika vključuje še družbeni in okoljski vidik. Poleg tega je obravnavana zveza tudi jezikovnosistemsko ustrezna in se od vseh možnosti najpogosteje pojavlja v strokovnih besedilih (prim. npr. diplomsko delo E. Kaučič Pomen in problematika koncepta trojnega izida v mednarodnem poslovanju, 2009, str. 8). Zveza trojni izid se vključuje tudi v poimenovalni sistem stroke, saj je na področju ekonomije ustaljen termin poslovni izid, ki je v Davčnem terminološkem slovarju definiran kot 'razlika med prihodki in odhodki poslovnega subjekta v določenem obračunskem obdobju, ki se kaže kot dobiček ali izguba'. Pri poslovnem izidu gre torej za rezultat podjetja s finančnega vidika, pri trojnem izidu pa za širše opredeljeni rezultat podjetja, v katerega sta poleg finančnega vključena še družbeni in okoljski vidik.
Za angleški termin triple bottom line vam torej svetujemo slovenski ustreznik trojni izid.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer