Skip to main content
Strojepisnica

Opis terminološkega problema:

Zanima me, kateri izraz je po vaše primernejši za strojepisnico. Termin strojepisnica se uporablja na slovenskih sodiščih za sodno pisarno, v kateri se izvaja pisarniško poslovanje s pomočjo računalnika. Zaposleni v strojepisnicah se imenujejo strojepisci oziroma zapisnikarji.

Vprašanje poslano: 6. 12. 2022

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Strojepisnica je vključena v SSKJ2, v katerem ima razlago 'prostor za pisanje na pisalni stroj'. Pri pregledovanju gradiva smo ugotovili, da se strojepisnica pojavlja v številnih strokovnih besedilih, npr. v diplomskih delih, Sodnem redu, v osnovnih informacijah o določenem sodišču. Pri strojepisnicah v teh besedilih ne gre več zgolj za pomen prostora, ampak za organizacijsko enoto sodišča ali – kot je strojepisnica opredeljena v vprašanju – za sodno pisarno. Očitno se je splošni izraz terminologiziral za potrebe poimenovanja pojma. Poimenovanja s statusom termina pa se brez utemeljenega razloga ali širšega soglasja stroke, ki termin uporablja, ne zamenjujejo.

Na podobno vprašanje so odgovarjali že kolegi v Jezikovni svetovalnici. V odgovoru na vprašanje Je beseda »strojepisec« zastarela? so zapisali, da je strojepisec vključen v eSSKJ, ki izhaja iz rabe v sodobnih korpusih. V tem slovarju je razložen kot 'kdor se poklicno ukvarja s stenografskim zapisovanjem, urejanjem besedil z računalnikom, pisalnim strojem'. Strojepisec torej ne le, da ni zastarel, ampak sta strojepiska III in strojepiska IV sistematizirani delovni mesti v Razvrstitvi strokovno-tehničnih delovnih mest, ki je 3. priloga k Uredbi o notranji organizaciji, sistematizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in v pravosodnih organih. Kot poklic je strojepisec vključen tudi v Standardno klasifikacijo poklicev 2008 (postopno dopolnjevanje, zadnjič dopolnjeno: april 2021; gl. e-iskalnik SKP-08).

V SSKJ2 je torej strojepisec res razložen kot 'kdor poklicno piše na pisalni stroj', eSSKJ pa je že zaznal spremembo oz. razvoj pojma in v razlago vključil informacije, da se strojepisec poklicno ukvarja s stenografskim zapisovanjem besedil tudi z računalnikom. Strojepisnica v eSSKJ še ni vključena.

Menimo, da strojepisnica ni neprimeren termin. Hkrati pa drži, da sta bili v relativno kratkem času na obe svetovalnici naslovljeni vprašanji o ustreznosti poimenovanj strojepisec in strojepisnica. Če bi bilo dvomov o primernosti poimenovanj in pobud za terminološko intervencijo še več, se lahko zgodi, da bo stroka sprejela terminološki dogovor, v skladu s katerim bi se oba – strojepisec in strojepisnica – nadomestila s terminoma, ki bosta pojma označevala bolj primerno oz. zlasti bolj aktualno. Individualne terminološke intervencije (tj. intervencije, neusklajene z dovolj velikim delom stroke) pa odsvetujemo, saj v sporazumevanje lahko vnašajo zmedo in nesporazume.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer