Opis terminološkega problema:
Angleški termin community-based enterprise (uporablja se tudi kratica CBE) označuje podjetništvo, katerega osnovni namen je prizadevanje za dobro skupnosti in ne ustvarjanje dobička. Zanima me, na koga se lahko obrnem pri iskanju oz. oblikovanju slovenskega termina za ta pojem, saj si ga verjetno sama ne morem kar izmisliti.
Vprašanje poslano: 10. 9. 2015
Mnenje Oddelka za terminologijo:Nove pojme, ki se vključijo v posamezen pojmovni sistem, je treba poimenovati. Prva poimenovalna rešitev je pogosto kar citatni termin, ki je praviloma nadomeščen z jezikovnokulturno primernejšim poimenovanjem. Pogosto tak termin nastane s prevajanjem, ki je v času hitrega napredka in razvoja strok učinkovit poimenovalni postopek. Oblikovanje terminologije je prvenstveno naloga strokovnjakov, saj poznajo pojem, ki ga termin označuje. Pred uvedbo novega termina pa je treba najprej preveriti, ali za pojem že obstaja kakšno poimenovanje in kako ustaljeno je. V primeru relativne ustaljenosti termina terminološke intervencije praviloma niso smiselne.
Pojem, po katerem sprašujete, še nima ustaljenega slovenskega termina, se pa v gradivu pojavlja zveza skupnostno podjetništvo, za katero menimo, da je glede na pojem, ki ga označuje, ustrezna. Pridevnik skupnosten je vključen v SSKJ2 in pomeni 'nanašajoč se na skupnost'. Prav tako je ta pridevnik sestavina drugih terminov, npr. skupnostno tolmačenje (gl. npr. prispevek V. Gorjanca v Pregled uradnih odzivov na objavljena osnutka akcijskih načrtov za jezikovno izobraževanje in opremljenost, str. 23), skupnostni projekt (gl. npr. Odprta cona, št. 14, 5. 2014), skupnostna ekonomija, skupnostno podjetje (gl. npr. diplomska naloga T. Cesar Socialno podjetništvo z uporabniške perspektive, 2012, npr. str. 8, 9).
Pri pregledovanju gradiva smo našli tudi termin socialno podjetništvo, ki označuje alternativno obliko podjetništva. Na spletni strani Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo je definirano kot podjetništvo, za katero je 'značilno, da so motivi poslovanja v razreševanju socialnih, gospodarskih, okoljskih in drugih problemov družbe na inovativen način'. Opredeljeno je tudi v Zakonu o podjetništvu (Uradni list RS, št. 20/2011 z dne 18. 3. 2011).
Razmerje med obema pojmoma oz. terminoma ni povsem nedvoumno definirano. V nekaterih besedilih termina označujeta isti pojem, verjetneje pa je, da je skupnostno podjetništvo ena od oblik socialnega podjetništva, pri kateri je poudarek na delovanju na ravni (lokalne) skupnosti in za (lokalno) skupnost.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer