Skip to main content
Sklenjena krivulja časovnega tipa

Opis terminološkega problema:

Zanima me slovenski ustreznik za angleški termin closed timelike curve, ki na področju matematične fizike označuje krivuljo, ki opisuje pot telesa v štirih dimenzijah (t, x, y, z). Gre v bistvu za opis zaporedja vzročno povezanih dogodkov v času, ki po nekaterih teorijah objektom omogočajo časovno potovanje v preteklost in prihodnost.

Vprašanje poslano: 8. 1. 2019

Mnenje Oddelka za terminologijo:

V nam dostopnih virih smo za angleški termin closed timelike curve našli več različnih ustreznikov. M. Uršič v članku Dummettovo »doseganje preteklosti«, vprašanje subjekta in multiverzum (FF Univerze v Ljubljani, 2013, str. 1) navaja termin sklenjena časovnostna krivulja. Z jedrno sestavino krivulja smo našli še termin sklenjena časovna krivulja (članek Potovanje v času, Wikipedija, Prosta enciklopedija, 11. 1. 2019) in termin zaprta časovna krivulja (članek Vaš intervju: Z Matejem Mertikom o skrivnostih narave same, Dolenjski list, 7. 2. 2016). Poleg naštetih terminov smo našli še dva z jedrno sestavino svetovnica, ki je v leksikonu Fizika (2008; str. 269) opredeljena kot vrsta krivulje oz. tir, ki opisuje pot telesa v štirih dimenzijah. Tako S. Dolenc v prispevku Črvine in časovni stroji (Kvarkadabra gre v kino, 2006, str. 133) navaja termin sklenjena svetovnica časovnega tipa. Na Kvarkadabra forumu pa je omenjen še krajši termin sklenjena svetovnica.

Ker noben izmed naštetih slovenskih terminoloških kandidatov ni zares ustaljen v stroki, smo za nasvet zaprosili še strokovnjaka s področja fizike, ki je predlagal termin sklenjena krivulja časovnega tipa, pri čemer je opozoril, da je v tem primeru ustreznejša sestavina pridevnik sklenjen kot pa zaprt, saj v matematiki in fiziki lahko označujeta različna pojma. Tudi kot jedrna sestavina je po našem mnenju v tem primeru ustreznejši samostalnik krivulja, saj tudi v angleščini ločujejo med curve 'krivulja' in world line 'svetovnica'. Glede na to, da je sestavina angleškega termina curve (in ne world line), je tudi v slovenščini bolje uporabiti samostalnik krivulja. Ostane še sestavina timelike, za katero predlagamo zvezo časovni tip, saj ne gre le za navezavo na čas, temveč za navezavo na štirirazsežni prostor, ki vključuje tri prostorske razsežnosti in eno časovno razsežnost. V tem oziru bi lahko bil ustrezen tudi pridevnik časovnosten 'ki je v zvezi s časovnostjo' (časovnost pa je v SSKJ2 razložena kot 'časovna opredeljenost ali vezanost'), a je pomensko nekoliko nejasen, zato predlagamo zvezo časovni tip, ki ustrezneje nakazuje na vsebino pojma.

Za angleški termin closed timelike curve s področja matematične fizike vam torej svetujemo slovenski termin sklenjena krivulja časovnega tipa, ki je jezikovnosistemsko ustrezen in tudi s stališča stroke ustrezno označuje obravnavani pojem.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer