Opis terminološkega problema:
Zanima me, kako na področju oblikovanja pohištva poimenovati drevje, ki ni bilo posekano z namenom pridobivanja lesa, ampak zaradi sanacijskih, sanitarnih ali drugih vzrokov, npr. spora med sosedi, gradnje nove hiše. Gre predvsem za drevje, ki raste v urbanem okolju. Angleški termin je salvaged tree. Ustrezno poimenovanje se mi zdi rešeno drevo, saj se drevo, ki je z vidika industrije oz. množične proizvodnje neuporabno, uporabi za izdelavo unikatnega pohištva.
Vprašanje poslano: 18. 2. 2015
Mnenje Oddelka za terminologijo:Za angleški termin salvaged trees oz. salvaged timber očitno še ni uveljavljenega slovenskega termina. Zaradi pridevnika salvaged smo pri pregledovanju gradiva najprej naleteli na področje gozdarstva, na katerem je za angleški termin salvaged cut uveljavljen slovenski termin sanitarna sečnja.
Sanitarna sečnja je »posek dreves zaradi različnih abiotskih in biotskih vzrokov z namenom, da ohranimo celotno ali vsaj del vrednosti lesa« M. Klopčič, A. Poljanec, A. Bončina, Pojasnjevanje in modeliranje vetrolomov v gozdovih Julijskih Alp, Naravne nesreče, 2010, str. 61). Termin je aktualen v Zakonu o gozdovih, vključen je tudi v SSKJ2, v katerem je označen kot termin s področja gozdarstva, označuje pa 'sečnj/o/ bolnega in poškodovanega drevja'.
Sanitarna sečnja je na področju gozdarstva torej ustaljeni termin. Izhajajoč iz terminologije kot nabora poimenovanj za specializirane pojme, ki tvorijo pojmovni sistem posamezne stroke, bi vam praviloma predlagali, da drevje iz sanitarne sečnje poimenujete sanitarno drevje. S tem poimenovanjem se namreč ohrani povezava z osnovnim terminom, kar omogoči obvestilnost novega poimenovanja, ki je temeljna naloga terminologije.
Toda vas zanima pojem, ki za gozdarsko stroko ni relevanten, aktualen pa je v kontekstu oblikovanja pohištva. Drevo iz sanitarne sečnje oz. sanitarno drevo je seveda lahko v povezavi s pojmom, po katerem sprašujete, tj. rešenim drevjem, vendar je to samo ena vrsta rešenega drevja. Pri vsebini konkretnega pojma gre namreč za to, da drevo kljub odstranitvi (iz različnih razlogov) ne bi bilo popolnoma uničeno. Zato se strinjamo z vašim predlogom, da bi pojem poimenovali rešeno drevo oz. rešeni les (ang. salvaged timber, salvaged wood), kadar gre za les takega drevesa.
Ločevati pa je treba med rešenim lesom in t. i. recikliranim lesom (ang. recycled timber, recycled wood, reclaimed wood), ki se v kontekstu oblikovanja pohištva pojavi tolikokrat, da že lahko govorimo o njegovi relativni ustaljenosti. Gre za les, ki je ponovno uporabljen, npr. uporaba lesa starega kozolca, skednja za izdelavo novega kosa pohištva, medtem ko je rešeni les z vidika uporabe nov les, torej les, ki še ni bil uporabljen.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer