Opis terminološkega problema:
Prosim za pomoč pri ustreznem prevodu angleškega termina regulatory authority, ki ne označuje nadzornega, upravnega ali izvršnega organa, ampak organ za urejanje in sprejemanje predpisov. V dokumentih se pojavljajo tri slovenske različice: regulativni organ, regulatorni organ in redko regulacijski organ. Katera različica je najustreznejša?
Vprašanje poslano: 9. 10. 2018
Mnenje Oddelka za terminologijo:Strinjamo se z vami, da je za angleški termin regulatory authority smiselno določiti prednostni slovenski ustreznik. Različna poimenovanja za isti pojem ustvarjajo zmedo, ker več poimenovanj lahko pomeni tudi več pojmov. To ne velja v vašem primeru, saj vsa tri poimenovanja označujejo isti pojem. Pri pripravljanju mnenja smo se strinjali, da najprej izločimo poimenovanje regulacijski organ, saj se regulacijski nanaša na regulacijo v tehniškem smislu, npr. regulacijska naprava, regulacijski gumb, regulacijski načrt (navedeni so zgledi iz SSKJ2). Pridevnik regulatorni je v SSKJ2 razložen kot 'ki kaj regulira, uravnava'. Tvorjen je iz samostalnika regulator, ki je v SSKJ2 v prvem pomenu razložen kot 'naprava, s katero se regulira delovanje, količina, stopnja česa, ravnalo' in v drugem kot 'kar kaj regulira, uravnava sploh', npr. koža je regulator telesne temperature. Pridevnik regulatorni se kot sestavina v slovenskem terminu verjetno pojavlja zaradi neposrednega vpliva angleškega pridevnika regulatory.
Kot najprimernejši slovenski termin bi vam torej priporočili regulativni organ. Pridevnik regulativen je tvorjen iz samostalnika regulativa, ki ima v SSKJ2 označevalnik knjiž. in nevtralni sopomenki predpisi in določila. Poleg tega se regulativni organ pojavlja pogosteje kot drugi dve različici, gl. npr. spletno stran Evropske agencije za zdravila Evropska podatkovna baza poročil o domnevnih neželenih učinkih zdravil in spletno stran Agencije za energijo, razdelek Zakonodaja, pridevnik regulativni pa je pogosteje sestavina drugih poimenovanj s tega področja, npr. regulativna agencija, regulativni okvir, regulativni nadzor.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer