Opis terminološkega problema:
Tovarna kemijskih izdelkov bo dala na trg novo čistilo, ki ga želijo oglaševati kot razmaščevalec. Čistilo je namenjeno odstranjevanju mastnih madežev v kuhinji. Težava je v tem, da izraza razmaščevalec ni v nobenem slovarju, čeprav ga uporablja veliko slovenskih proizvajalcev.
Vprašanje poslano: 6. 11. 2015
Mnenje Oddelka za terminologijo:Izraza razmaščevalec v splošnih slovarjih res ne najdemo (izjema je Besedišče slovenskega jezika, ki vsebuje besede, ki niso bile sprejete v SSKJ2), kar pa še ne pomeni, da se ta izraz ne uporablja. Na spletu najdemo precej zadetkov, 33 zadetkov je tudi v splošnem korpusu Gigafida. V SSKJ2 je kot zgled pri pridevniku razmaščevalen ('s katerim se odstranjuje mast, maščoba iz česa') navedena besedna zveza razmaščevalno sredstvo, najdemo tudi glagol razmaščevati ('odstranjevati mast, maščobo iz česa'). Razmaščevalec torej označuje sredstvo za odstranjevanje maščobe. Podobno je odstranjevalec (2. pomen po SSKJ2 'sredstvo za odstranjevanje'), zgoščevalec ('sredstvo za zgoščevanje'), mehčalec (ki je sicer usmerjen na mehčalo, to pa je razloženo kot 'sredstvo za mehčanje').
Opozoriti pa je treba na težavo, ki je besedotvorne narave. Obrazilo -ec se naj namreč dogovorno ne bi uporabljalo v pomenu 'sredstvo'. Na to recimo opozarja jezikovni priročnik A. Šmalca in J. Müllerja Slovensko tehniško izrazje (Založba ZRC, 2011), ki na strani 258 navaja: »Pogosta je zlasti neustrezna raba pripon za snovi in sredstva. Za sredstva je priporočena pripona -alo, npr. jedkalo, mehčalo, odvajalo, oziroma -ilo, belilo, gnojilo, lepilo. V vsakdanji rabi se neustrezno uporabljajo imena za posredovalne snovi s pripono -ec, npr. mehčalec namesto mehčalo, zgoščevalec namesto zgoščevalo (ali, še bolje gostilo), utrjevalec namesto utrjevalo idr.« S stališča kemije in kemijske tehnologije je gotovo ustreznejši termin razmaščevalo (glej tudi magistrsko nalogo Ambroža Roterja Večkriterijsko odločanje pri optimizaciji rekonstruiranega obrata za površinsko zaščito kovin, 2013, npr. str. 95), vendar gre v vašem primeru za sredstvo za razmaščevanje, namenjeno splošnim uporabnikom (za čiščenje kuhinje ipd.), zato vam predlagamo, da uporabite izraz razmaščevalec, ki je v splošnih besedilih bistveno pogostejši in uporabnikom bolj znan, uporablja pa ga tudi večina slovenskih proizvajalcev čistil.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer