Skip to main content
Povaljani prstni odtis, ploski prstni odtis

Opis terminološkega problema:

Prosimo vas za mnenje o najustreznejšem slovenskem poimenovanju angleških terminov flat fingerprint, ki označuje prstni odtis blazinic prstov, pri čemer je blazinica prsta pritisnjena na površino navpično na podlago in je odtisnjen predvsem osrednji del blazinice, in rolled fingerprint, ki označuje prstni odtis blazinic prstov od začetka do konca papilarnih linij, zato se blazinica prsta pri odvzemu povalja po podlagi od leve proti desni. Za flat fingerprint se najdeta dve poimenovanji, in sicer ploski prstni odtis, ki je uporabljen v Pravilniku o načinu izdaje dovoljenja za prebivanje ter načinu zajemanja prstnih odtisov in Pravilniku o vsebini, obliki in načinu izdaje potnega lista za begunca, ter pritisnjeni prstni odtis, ki se pojavlja v prevodih besedil EU, npr. v poročilu Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o razpoložljivosti in pripravljenosti tehnologije za identifikacijo oseb na podlagi prstnih odtisov iz schengenskega informacijskega sistema druge generacije (SIS II).

Policija za rolled fingerprint uporablja povaljani prstni odtis, za flat fingerprint najdemo pritisnjeni prstni odtis, v uradnih besedilih pa ploski prstni odtis. Kateri vir ima večjo težo? Ali je pridevnik povaljani primeren za terminološko besedno zvezo (saj je po SSKJ2 povaljan največkrat uporabljen v pomenu 'pomečkan, neurejen')? 

Vprašanje poslano: 27. 6. 2018

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Potrditev v strokovnih besedilih je razmeroma malo, zato smo se posvetovali s strokovnjaki za kriminalistiko z Nacionalnega forenzičnega laboratorija. Za rolled fingerprint je v slovenščini tudi na daktiloskopskih obrazcih za odvzem prstnih odtisov uporabljen termin povaljani prstni odtis, ki nakazuje na postopek odvzema in je hkrati edini prstni odtis, ki se uporablja pri prepoznavanju biometričnih lastnosti oz. za identifikacijo posameznika, kar navajate že sami.

Strokovnjaki so nas opozorili, da se tudi v angleščini ob flat fingerprints pojavlja še termin slaps in tudi plain impressions (ki je naveden tudi na zgoraj omenjenem obrazcu). Ta termin je v obrazcu poimenovan kot hkratni odtis, ki pa označuje odtis blazinic štirih prstov na roki, torej kazalca, sredinca, prstanca in mezinca obenem, in omogoča preverjanje vsakega od povaljanih prstnih odtisov pri vnosu v računalniški sistem, da bi ne zamešali posameznih prstnih odtisov. V postopku vnosa podatkov preverjajo torej, ali je na prostoru za kazalec desne roke res prstni odtis kazalca desne roke ali ne.

Ob vlogi za izdajo potnega lista pa državljanom Republike Slovenije na pristojnih uradih odvzamejo ploska prstna odtisa levega in desnega kazalca, kar poleg podobe obraza shranijo v pomnilnik biometričnih podatkov (prim. Zakon o potnih listinah, zlasti 23. člen in zloženko Kako pridobimo osebne dokumente). Tudi državljanom tretjih držav, ki v Sloveniji zaprosijo za izdajo dovoljenja za prebivanje, odvzamejo ploska prstna odtisa levega in desnega kazalca (prim. Pravilnik o načinu izdaje dovoljenja za prebivanje ter načinu zajemanja prstnih odtisov).

Če povzamemo, pri običajnih postopkih se kot biometrični podatek shranjujeta ploska prstna odtisa posameznika, v kriminalistični stroki pa zaradi večje zanesljivosti uporabljajo povaljane prstne odtise (vseh prstov) in njihovo pravilnost preverijo s hkratnim prstnim odtisom (štirih prstov na obeh rokah).

Glede na mnenje strokovnjakov in dostopne vire vam svetujemo, da zaradi nedvoumnosti na področju kriminalistike uporabljate povaljani prstni odtis (za rolled fingerprints) in hkratni prstni odtis (kadar ste prepričani, da gre za prstni odtis več prstov hkrati, v tuji literaturi pogosto poimenovan tudi plain impression), v upravnih postopkih za izdajo listin pa ploski prstni odtis za flat fingerprint, ki je pogostejši od pritisnjenega prstnega odtisa in pri katerem strokovnjaki za kriminalistiko opozarjajo, da bi lahko označeval oba pojma, saj posameznik blazinice prstov vsakokrat pritisne na podlago.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer