Skip to main content
Posnetje, zaokroženje

Opis terminološkega problema:

Pri poskusu uporabe slovenščine v programu AutoCAD smo naleteli na angleške izraze chamfer, bevel in fillet, ki so povezani z načinom obdelave robov, v dvorazsežnem računalniškem okolju pa s stikom dveh črt. Chamfer in bevel sta ukaza, s katerim robove oz. stike posnamemo, z ukazom fillet pa robove oz. stike zaokrožimo v loku. Ali obstajajo za te tri ukaze v programu AutoCAD že ustaljena slovenska poimenovanja?

Vprašanje poslano: 30. 11. 2015

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Program AutoCAD je zelo razširjen med strokovnjaki vseh področij, ki morajo pri svojem delu pripraviti oz. oblikovati natančne grafične načrte za nadaljnje delo. Prav zato so se v slovenskih poimenovanjih ukazov pojavile nekatere razlike. Naš odgovor temelji na dostopni literaturi in navodilih za uporabo programa AutoCAD, ki so bila večkrat prevedena v slovenščino.

Ukaz chamfer v monografiji E. Finkelstein Biblija AutoCAD-a 2008 in AutoCAD-a LT 2008 (Ljubljana: Pasadena, 2008; v slovenščino so prevedene še različice 2000, 2002, 2005) predstavijo v poglavju Oblikovanje posnetih vogalov (str. 228–229). V gradivu P. Kurnika iz 2011 Uporaba programskega orodja AutoCAD 2008 za lesarje je ta ukaz preveden kot posnemanje. Samo priročnik AutoCAD 2000 ta ukaz prevaja kot prirezovanje oglišč, sicer pa prevladuje posnemanje robov oz. posnemi, npr. v učbeniku I. Jovana Tehnično risanje in dokumentacija.

Pojavljata se tudi ustreznika rezani rob (v navodilih za računalniški program Solidworks Solidworks od začetka na Fakulteti za računalništvo in informatiko) in prisekani rob, kljub temu pa je chamfer najpogosteje prevedeno kot posnemanje robov ali posneti robovi.

Ukaza bevel nismo našli v nobenem slovenskem priročniku za program AutoCAD, ga pa Tehniški metalurški slovar navaja kot enega od angleških ustreznikov za glagol posneti (poleg chamfer). Sopomenskost med terminoma potrjuje tudi gradivo za izbirni predmet Osnove 3D-modeliranja na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in v Lesarskem terminološkem slovarju (Lesarska založba, 2008).

Ukaz fillet je v Bibliji AutoCAD-a 2008 (str. 230–231) opisan v poglavju Oblikovanje zaobljenih vogalov. Priročnik AutoCAD 13 za okolje Windows govori o zaokroževanju robov objektov na določen polmer, priročnik AutoCAD 2000 pa o zaokroževanju oglišč oz. izdelavi krožnega loka. V že omenjenih navodilih Solidworks od začetka na Fakulteti za računalništvo in informatiko najdemo zaokroženi rob, I. Jovan v že omenjenem Tehničnem risanju in dokumentaciji govori o zaokroževanju. F. Rojc v diplomskem delu Računalniško podprto projektiranje zimskega vrta (2008, str. 16) ta izraz prevaja kot oblikovanje zaobljenih kotov.

Raba slovenskih ustreznikov torej ni povsem poenotena, vendar za chamfer predlagamo posnetje (robov), za fillet pa zaokroženje. Ker pa so ukazi v računalniških programih praviloma v velelniški obliki, bi torej uporabili posnemi za chamfer in zaokroži za fillet. Kljub temu se med področji, kjer se program uporablja, lahko pojavijo razlike, kar kažejo variante, ki smo jih našteli.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer