Opis terminološkega problema:
Izdali bomo priročnik za učitelje o dejavnostih v naravi. Pri eni dejavnosti učenci v naravi izdelajo talno sliko zgolj iz naravnih materialov. Za to smo uporabili angleški termin land art, ki označuje umetnost, za katero velja, da se umetnine ustvarjajo na prostem z namenom približati se naravi. Narejene so iz naravnih materialov, npr. kamnov, peska, vej, dreves, zemlje, ter navadno zaradi vremenskih razmer niso obstojne. Recenzent je pri pregledu prispevka za priročnik izraz prečrtal. Zapisa se je glasil: »in iz njega v naravni velikosti ustvarimo talno sliko ('land art') človeškega okostja«. Zanima nas, kateri termin naj uporabimo v našem priročniku.
Vprašanje poslano: 30. 1. 2022
Mnenje Oddelka za terminologijo:Zapis, v katerem talni sliki v oklepaju sledi land art, je nejasen oz. nenatančen. Poimenovanji namreč označujeta dva pojma, ki pa sta povezana: talna slika je izdelek, ki nastane v okviru umetniške smeri, v angleščini imenovane land art. V zapisu zato zadošča samo navedba enega ali drugega poimenovanja. Kadar imate v mislih izdelek, uporabite poimenovanje talna slika, kadar pa gre za umetniško smer, pa uporabite slovenski ustreznik za land art.
Land art se v slovenskih strokovnih besedilih uporablja tudi kot citatni termin. Zanje sicer velja, da se praviloma nadomestijo z jezikovnokulturno primernejšimi poimenovanji. Tudi v vašem primeru je tako, saj smo našli tri slovenska poimenovanja, ki označujejo obravnavani pojem, in sicer krajinsko umetnost, pokrajinsko umetnost in zemeljsko umetnost. Nobeno od naštetih poimenovanj ni ustaljeno, saj je ob slovenskem poimenovanju ob prvi pojavitvi praviloma naveden tudi angleški termin, ki razjasni, za kateri pojem gre, gl. npr. diplomsko delo A. Košir Od tu do tam (2016, str. 3). V tem besedilu se ob terminu land art pojavi zemeljska umetnost, uvedena z okrajšavo t. i., ki deluje kot kazalnik neustaljenosti. Poimenovanje zemeljska umetnost je motivirano z angleškim terminom earth art, ki je sinonim za land art.
Pojem označuje tudi poimenovanje krajinska umetnost, gl. npr. magistrsko delo D. Zupan Razumevanje barv skozi krajinsko umetnost pri učencih 1., 2. in 3. razreda (2016). Poimenovanje je nastalo s prevodom termina land art. SSKJ2 pridevnik krajinski razlaga kot 'nanašajoč se na krajino'; samostalnik krajina pa v 2. pomenu opredeljuje kot termin s področja umetnosti, ki označuje 'slik/o/, na kateri je upodobljena pokrajina'. Menimo, da krajinska umetnost pojma ne označuje povsem nedvoumno, saj pri pojmu ne gre za upodobitev pokrajine. Zato krajinske umetnosti ne bi svetovali kot ustreznik za land art.
SSKJ2 kot sinonim za krajino v 1. pomenu ('manjše ali večje ozemlje glede na oblikovanost, obraslost, urejenost') navaja pokrajino. Poimenovanje pokrajinska umetnost je torej z vidika pojma, pri katerem gre za ustvarjanje umetnosti v pokrajini oz. preoblikovanje pokrajine, ustrezno. Hkrati pa menimo, da bi lahko omogočalo učinkovitejše sporazumevanje kot krajinska umetnost.
Razmisliti je treba še o razmerju med pokrajinsko umetnostjo in zemeljsko umetnostjo. Čeprav slednje ne bi zavrnili kot neustrezne, pa menimo, da je poimenovanje, motivirano s pokrajino, glede na vsebino pojma neposrednejše oz. jasnejše kot poimenovanje, motivirano z zemljo. Zato vam predlagamo, da za land art uporabljate pokrajinsko umetnost. Če pa želite poudariti eno vrsto izdelka, ki nastane v okviru te umetnosti, pa uporabite poimenovanje talna slika.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer