Skip to main content
Podprijavljeno nasilje

Opis terminološkega problema:

Zanima nas, kateri slovenski termin bi lahko uporabili za angleški termin underreported violence, ki označuje pojav, da je v družbi nasilja več, kot ga kažejo uradne prijave organom pregona in njihove uradne statistike.

Vprašanje poslano: 25. 5. 2023

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Po Resoluciji o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za obdobje 2019–2023 (ReNPPZK19–23) nasilje pomeni kršitev temeljnih človekovih pravic, med drugim pravice do življenja, varnosti, dostojanstva, zaščite pred telesnimi in duševnimi poškodbami, pravice do enakosti v družini ter do najvišjega možnega standarda telesnega in duševnega zdravja. V javni razpravi je tudi nova Resolucija o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini in nasilja nad ženskami za obdobje 2023–2028. Oba dokumenta poudarjata, da se nasilje v družini še vedno prepogosto razume kot zasebna, družinska zadeva, zato mnogo nasilja ni prijavljenega in ga uradne statistike ne zaznajo. Vzroki za neprijavljanje nasilja so tudi strah pred maščevanjem, nezaupanje v pristojne institucije ali pomanjkanje ozaveščenosti o pravicah in možnostih za pomoč.

V slovenskih besedilih se za navedeni pojem uporabljajo opisna poimenovanja, npr. nasilje, ki ni zadostno prijavljeno v Priročniku za delo z ženskami in otroki z izkušnjo nasilja (Društvo SOS telefon, 2014).

V slovenščini torej poznamo prijavljeno nasilje (v angleščini reported violence), ki zajema vse vrste in oblike nasilja, prijavljenega organom pregona. Organizacije, ki se ukvarjajo s pomočjo žrtvam nasilja, pa opozarjajo na nasilje, ki ga žrtve ne prijavijo in ostaja skrito ter se zato njegov obseg samo ocenjuje, zaradi česar bi lahko ta pojem poimenovali tudi zamolčano nasilje, vendar se v besedilih, ki vsebujejo to poimenovanje, ne pojavlja kot poimenovanje za pojem, po katerem sprašujete.

Ena od možnosti poimenovanja je besedna zveza podprijavljeno nasilje. Predpona pod- v pomenu 'premalo' je običajna tudi v slovenskih izglagolskih tvorjenkah, npr. podhranjen, podcenjen, poddimenzioniran. Podprijavljen oz. podprijavljanje se že pojavlja v strokovnih besedilih, npr. v poročilu Poškodbe pri delu v letu 2007 (Inštitut za varovanje zdravja, 2009, str. 9), v zborniku Srečen otrok v zdravem okolju (Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije – Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v pediatriji, 2018, str. 44).

Pri iskanju novega poimenovanja sledimo slovenskemu jezikovnemu sistemu in skušamo najti čim krajše poimenovanje z dovolj trdno strukturo, da ne bo podvrženo spreminjanju. Posamične pojavitve smo našli še za nezadostno prijavljanje nasilja, tudi podcenjeno nasilje, vendar ta poimenovanja iskanega pojma ne določajo dovolj nedvoumno, zato se nam zdijo manj ustrezna.

Predlagamo vam, da za angleški termin underreported violence uporabite slovensko poimenovanje podprijavljeno nasilje, ki je tvorjeno po načelih slovenskega jezikovnega sistema in ustrezno označuje obravnavani pojem.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer