Opis terminološkega problema:
Na vas se obračam z vprašanjem po najboljših slovenskih ustreznicah za angleška termina small-cap company in mid-cap company. Prvi označuje podjetje, ki ima tržno kapitalizacijo praviloma manjšo od 2 milijard ameriških dolarjev, drugi pa podjetje, ki ima tržno kapitalizacijo praviloma od 2 do 10 milijard ameriških dolarjev (znesek v milijardah lahko odstopa od države do države).
V slovenskem prostoru že obstaja nekaj možnosti, in sicer podjetje z majhno tržno kapitalizacijo in podjetje s srednje veliko tržno kapitalizacijo, pa tudi majhno podjetje in srednje veliko podjetje.
55. člen Zakona o gospodarskih družbah (ZGD) govori o mikro družbah, majhnih družbah, srednjih družbah in velikih družbah. Pri tem bi opozorila predvsem, da bi morali v skladu z ZGD govoriti o (gospodarskih) družbah in ne podjetjih, določiti pa bi bilo treba tudi rabo pridevnika mali/majhen – menim, da bi bila primernejša oblika določna, tj. malo (podjetje), ker gre za vrsto podjetja in ne za kakovost.
Vprašanje poslano: 14. 10. 2018
Mnenje Oddelka za terminologijo:Angleška termina s področja ekonomije small-cap company in mid-cap company imata tudi daljši obliki, in sicer small market capitalization company in middle market capitalization company. Čeprav v vprašanju ni omenjeno, v ta sistem sodi še tretja vrsta podjetja, in sicer large-cap company (oz. large market capitalization company), ki označuje podjetje, katerega tržna kapitalizacija praviloma presega 10 milijard ameriških dolarjev.
Osnovni termin je torej tržna kapitalizacija (ang. market capitalization), ki po Finančnem slovarju pomeni 'skupno tržno vrednost vseh delnic podjetja, ki se izračuna tako, da se trenutna tržna vrednost delnice pomnoži s številom vseh izdanih delnic podjetja'. Podobno je tudi v Pojmovniku Zveze računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije, kjer je tržna kapitalizacija opredeljena kot 'ugotovitev vrednosti kapitala (lastniškega kapitala) z množenjem delnic, ki jih je podjetje izdalo, z njihovim trenutnim tečajem na borzi vrednostnic ali kakem drugem trgu'.
V strokovnih besedilih sta relativno uveljavljena podjetje z majhno tržno kapitalizacijo in podjetje s srednjo tržno kapitalizacijo, glej npr. diplomsko delo P. Krivca Investiranje v delnice podjetij z majhno tržno kapitalizacijo (2008). Termin najdemo tudi v večjezični terminološki zbirki Evroterm (vsebuje tudi termin podjetje z veliko tržno kapitalizacijo), IATE pa vsebuje termin podjetje s srednje veliko tržno kapitalizacijo (ki ustreza angleškemu terminu mid-cap company).
Čeprav sta termina podjetje z majhno tržno kapitalizacijo in podjetje s srednjo tržno kapitalizacijo relativno dolga in opisna, pa v tem primeru zaradi natančnosti in nedvoumnosti ne svetujemo krajših oblik majhno podjetje in srednje podjetje, še manj pa zamenjave z majhno družbo ali srednjo družbo, kot ju definira ZGD v 55. členu. Menimo, da gre za različne pojme – podjetje z majhno tržno kapitalizacijo in podjetje s srednjo kapitalizacijo sta termina s področja ekonomije in sta definirana drugače kot pravna termina majhna družba in srednja družba, ki sta opredeljena s povprečnim številom delavcev v delovnem letu, čistimi prihodki od prodaje in vrednostjo aktive. Analogno velja za podjetje z veliko tržno kapitalizacijo in veliko družbo.
Tudi sicer termina podjetje in (gospodarska) družba nista zamenljiva, ker označujeta različna pojma. V Pojmovniku Zveze računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije je podjetje opredeljeno tako: 'zaokrožena organizacija, ki se ukvarja s poslovanjem z gospodarskimi pridobitnimi cilji na področju proizvajanja, trgovanja ali opravljanja storitev, ki posluje v razmerah tveganja in prodaja na trgu po tamkajšnjih zakonitostih; zanjo je bistveno pomemben dobiček; glede na pravne oblike je treba razlikovati gospodarsko družbo in samostojnega podjetnika posameznika; razlikuje se od zavoda', gospodarska družba pa tako: 'podjetje, katerega osnovni kapital je prispevalo več fizičnih ali pravnih oseb in je natančno opredeljen ter vpisan v register; pojavlja se kot kapitalska družba ali kot osebna družba, šteje pa se kot nasprotje samostojnega podjetnika; pri povezovanju več gospodarskih družb se pojavljajo poleg obvladujoče družbe še odvisne družbe in pridružene družbe'.
Glede oblike malo/majhno (podjetje/družba) se sicer strinjamo z vami, da je primernejša določna oblika, a kot že omenjeno, vam kot ustreznice za small-cap company in mid-cap company predlagamo slovenska termina podjetje z majhno tržno kapitalizacijo in podjetje s srednjo tržno kapitalizacijo. Zraven sodi še angleški termin large-cap company, za katerega predlagamo termin podjetje z veliko tržno kapitalizacijo.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer