Skip to main content
Platinov ion

Opis terminološkega problema:

Priročniki za imenovanje anorganskih kemijskih spojin po sistematični nomenklaturi IUPAC, ki je uveljavljena v kemijski stroki, navajajo, da imena kationov izhajajo iz slovenskega imena elementa in se tvorijo z obrazilom -ov oziroma -ev. Tako kation kalija imenujemo kalijev ion, kation natrija natrijev ion in podobno. Težave povzroča imenovanje kationa platine, saj je platina edini element ženskega slovničnega spola. Zanima me, ali je bolj primerno strogo upoštevati imenovanje z obrazilom -ov/-ev ter ga poimenovati platinov ion ali je primernejša raba imena, pri tvorjenju katerega upoštevamo slovnični spol elementa (torej platinin ion).

Vprašanje poslano: 4. 3. 2017

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Kadar se priponska obrazila -ov/-ev in -in uporabljajo za tvorbo svojilnih pridevnikov, se priponski obrazili -ov/-ev načeloma razvrščata ob podstave moškega spola (npr. bratov, stričev), obrazilo -in pa ob podstave ženskega spola (npr. materin). Kadar se priponska obrazila -ov/-ev in -in uporabljajo za tvorbo vrstnih pridevnikov, ki izražajo povezanost s čim ali snovnost in ne svojilnosti, se obrazili -ov/-ev razvrščata ob podstave moškega, ženskega in srednjega spola (npr. borov, češnjev, sončev), obrazilo -in pa praviloma ob podstave ženskega spola (npr. bučkin). Oba vrstna pridevnika, platinov in platinin, sta torej tvorjena ustrezno.

V jezikovnem priročniku Andreja Šmalca in Jakoba Müllerja Slovensko tehniško izrazje (Založba ZRC, 2011 na str. 67) navajata, da obrazila -ov, -ova, -ovo (oziroma -ev, -eva, -evo) pomenijo 'ki je v zvezi z določeno snovjo'; med primeri je navedena tudi platinova ruda. Avtorja v opombi na str. 68 dodajata, da pridevnik platinov pomeni 'ki je v določeni zvezi s platino kot elementom', pridevnik platinski pa 'ki je iz platine kot kovine (platinski lonček)'. Na str. 235 pa v zvezi z ioni pišeta: »Imena enoatomskih kationov (ionov s pozitivnim nabojem) tvorimo iz imen ustreznih elementov, ki dobijo pridevniško pripono -ov oz. -ev, npr. bakrov(I) ion Cu+, bakrov(II) ion Cu2+, svinčev(II) ion Pb2+, jodov(I) ion I+ itd. Podobno velja tudi za večatomske katione, ki jih lahko obravnavamo kot koordinacijske spojine, npr. tetraaminbakrov(II) ion [Cu(NH3)4]2+

Pridevnik plátinov je zabeležen v Tehniškem metalurškem slovarju (navedena je zveza platinova ruda). Pojavi se tudi v Farmacevtskem terminološkem slovarju kot sestavina termina platinova spojina, ki je definiran kot 'protitumorna učinkovina, platinova(II) koordinacijska spojina, ki reagira z nukleofili in poruši trodimenzionalno strukturo DNA, npr. cisplatin, karboplatin', ter v Geološkem terminološkem slovarju v definiciji termina sperilit 'kositrno bel kubični mineral, platinov arzenid'. Pridevnik platinin se v nam dostopnih slovarjih ne pojavlja.

Glede na priporočila v specializiranih priročnikih in na stanje v slovarjih vam za področje kemije svetujemo rabo pridevnika platinov oz. zveze platinov ion.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer