Skip to main content
Personalizirano presejanje

Opis terminološkega problema:

Na Onkološkem inštitutu se ukvarjamo s presejanjem za raka dojk, tj. zgodnjim odkrivanjem raka pri osebah, ki so navidezno sicer zdrave. Področje znotraj presejanja je presejanje, ki temelji na ogroženosti vsakega posameznika. Gre za razdelitev zdravih posameznikov v več skupin glede na stopnjo njihove ogroženosti z rakom, ki so deležni rednih preventivnih pregledov (presejanj) po različnih protokolih, prilagojenih vsaki skupini posebej. V angleščini se za to uporablja več poimenovanj: risk-based screening, personalized screening, tailord screening in stratified screening. V slovenščini se za ta pojem prav tako uporablja več ustreznikov, npr. personalizirano presejanje, prirejeno presejanje, individualizirano presejanje, naosebljeno presejanje, presejanje na podlagi ogroženosti. Radi bi izbrali ustrezno poslovenjeni termin. Ker se to področje presejanja v Sloveniji vedno bolj uveljavlja, se zavedamo pomembnosti slovenske terminologije, ki se bo uporabljala tudi naprej, zato nas zanima, kateri slovenski termin za omenjeni pojem izbrati.

Vprašanje poslano: 31. 8. 2023

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Presejanje je v medicini ustaljen termin, zato glede jedra termina ni dvoma. V Slovenskem medicinskem slovarju je presejanje razloženo kot 'množična preiskava populacije za zgodnje odkrivanje bolezni in hitro ukrepanje z namenom, da bi imeli bolezen pod nadzorom'. Vprašanje se pojavi pri sestavini, ki pojem natančneje določi.

Med naštetimi slovenskimi ustrezniki bi kot najmanj ustreznega najprej zavrnili opisno poimenovanje presejanje na podlagi ogroženosti, ker krši terminološko načelo gospodarnosti. Daljša poimenovanja so praviloma manj stabilna, s tem pa podvržena besedilnim variacijam, kar pomeni, da imajo manj možnosti, da bi se v stroki ustalila.

Poimenovalna rešitev naosebljeno presejanje prav tako ni optimalna. Očitno gre za poskus slovenjenja, pri katerem je novotvorjenka naosebljen, ki verjetno ustreza angleškemu izrazu personalized, nastala zgolj za oznako obravnavanega pojma, kar se nam ne zdi potrebno, saj lahko sestavino termina izberemo med že obstoječimi besedami v slovenščini. Poimenovanje prirejeno presejanje bi sicer vsebinsko ustrezalo pojmu – gl. pridevnik prirejen v SSKJ2 'narediti vsebinsko, oblikovno ustrezno za kak namen' – vendar menimo, da je nekoliko preširoko, saj na izrazni ravni ni razvidno, do česa vzpostavlja razmerje – prirejeno glede na kaj.

Ostaneta še predloga individualizirano presejanje ter personalizirano presejanje. Glagol individualizirati po SSKJ2 pomeni 'skupinsko, kompleksno obravnavanje česa spremeniti v individualno', pridevnik individualen pa 'nanašajoč se na posameznika'. Pridevnik personaliziran je vključen v eSSKJ z razlago 'ki je prilagojen, izdelan tako, da ustreza potrebam, željam posameznika, določenega uporabnika'. Slednji pridevnik se nam kot sestavina termina za obravnavani pojem zdi primernejši kot pridevnik individualiziran, saj izpostavlja ravno definicijsko lastnost – prilagajanje posamezniku. V Slovenskem medicinskem slovarju sta pridevnika individualiziran in personaliziran navedena kot sinonima, slednji pa je opredeljen kot prednostni. Poleg tega je pridevnik personaliziran že sestavina nekaterih drugih medicinskih terminov, npr. personalizirana medicina, personalizirano protitumorsko cepivo. Pri obeh terminih pridevnik personalizirani natančneje določa, za katero medicino oz. protitumorsko cepivo gre – prilagojeno posamezniku.

Naj pojasnimo še to, da je pridevnik personaliziran res tujega izvora, vendar že del slovenskega jezika, saj je vključen v eSSKJ, kar pomeni, da se je v referenčnem korpusu pojavljal dovolj pogosto. Termin personalizirano presejanje je, čeprav vsebuje tujko, slovenski in z vidika terminologije poimenovalna rešitev ni sporna.

Za poimenovanje pojma, pri katerem gre za presejanje, ki je prilagojeno stopnji ogroženosti vsakega posameznika, vam svetujemo termin personalizirano presejanje.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer