Skip to main content
Osprednji delavec

Opis terminološkega problema:

V času epidemije in ukrepov za zamejevanje epidemije se je veliko projektov ukvarjalo s pojmom, ki ga v angleščini označuje termin frontline worker. To je veljalo tudi za področje nasilja nad ženskami, kjer so tako poimenovali strokovnjake, ki so prihajali v stik z žrtvami nasilja in jim skušali pomagati. Gre torej za delavce, ki so bistveni na nekem področju. Za angleški termin smo do zdaj uporabljali opisno poimenovanje, npr. strokovnjak, ki prihaja v stik z žrtvami, a se nam ne zdi povsem ustrezno.

Vprašanje poslano: 17. 4. 2023

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Pojem, ki ga v angleščini označuje frontline worker, bi bilo treba najprej opredeliti v razmerju do pojma, ki ga v angleščini označuje essential worker. Essential worker poimenuje delavca v organizaciji, ki zagotavlja bistvene ali ključne storitve. V slovenščini se zanj pojavlja poimenovanje ključni delavec. Čeprav se termina včasih uporabljata sinonimno, naj bi med njima obstajala razlika. Frontline worker naj bi bil namreč ključni delavec, ki je v neposrednem stiku z ljudmi, ki jim zagotavlja svoje storitve (prim. Who Is Considered to Be a Frontline Worker?, HR Management, 20. 6. 2022).

Opisno poimenovanje, ki ga uporabljate, je glede na vsebino pojma ustrezno, vendar predolgo, da bi pojem lahko učinkovito označevalo. Pri iskanju najprimernejšega slovenskega ustreznika smo pomislili na več možnosti. Prva je bila izpostavljeni delavec, ki smo ga zavrnili, saj je ta termin v Pravilniku o varnosti in zdravju pri uporabi delovne opreme definiran kot »vsak delavec, ki se popolnoma ali deloma nahaja v nevarnem območju; nevarno območje pa je definirano kot »vsako območje na delovni opremi in okoli nje, kjer je delavec izpostavljen nevarnosti za poškodbe in zdravstvene okvare«. Ker je izpostavljeni delavec ustaljen za poimenovanje pojma iz zgornje definicije, ni optimalna poimenovalna rešitev za poimenovanje obravnavanega pojma.

Naslednji predlog je bil prisotni delavec, ker pridevnik prisoten po SSKJ2 pomeni 'ki je v določenem času na določenem mestu'. Predlog smo zavrnili, ker pojma ne označuje nedvoumno, saj poimenovanje predvideva, da je delavec lahko prisoten kjerkoli, ne samo v ključnih situacijah. Razmišljali smo tudi o poimenovanju, ki bi vključeval termin ključni delavec. Pri tem smo izhajali iz neposrednega stika, ki je definicijska lastnost pojma, in tvorili poimenovanje neposredni ključni delavec.

Primernejši kot tribesedni termin se nam je zdel četrti predlog – osprednji delavec, za katerega menimo, da pojem označuje vsebinsko ustrezno in sporočilno učinkovito. Ospredje je v SSKJ2 v 1. pomenu razloženo kot 'sprednji, najmanj oddaljeni, začetni del česa'; osprednji pa ima v SSKJ2 stilno-zvrstni kvalifikator knjižno, kar pomeni, da je bila beseda v času sestavljanja slovarja dojeta kot beseda »ki se rabi zlasti v leposlovnem ali znanstvenem jeziku« (Uvod SSKJ2 § 133). Ker kvalifikator pridevnik osprednji označuje kot stilno-zvrstno zaznamovanega, so zanj predlagane 3 sopomenke, in sicer bistven, pomemben in poglaviten. Ker vse to velja za pojem, ki ga v angleščini označuje frontline worker, vam predlagamo, da zanj uporabljate slovenski termin osprednji delavec.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer