Opis terminološkega problema:
Zanima me, kako se pravilno sklanja termin okvir s področja živinoreje. Je pravilno govoriti o živalih velikega okvira ali o živalih velikega okvirja?
Termin okvir se na področju živinoreje sicer uporablja za opis zunanjosti živali (npr. pri cikastem govedu se upoštevajo naslednje lastnosti: višina vihra, višina križa, dolžina telesa, širina prsi, globina prsi, širina križa in obseg prsi, gl. članek M. Simčič, M. Štepca, B. Logar in K. Potočnika Analiza lastnosti zunanjosti pri plemenskih bikih cikastega goveda, Acta agriculturae Slovenica, 2015, 102–112; gl. tudi besedilo P. Plesničar Ocenjevanje prvesnic).
Vprašanje poslano: 15. 11. 2016
Mnenje Oddelka za terminologijo:SSKJ2 pri samostalniku okvir pri prvem pomenu in njegovih podpomenih ('priprava iz lesa ali drugega materiala, ki obdaja sliko ali druge predmete'; 'tej podobno ogrodje, na katero se kaj pritrjuje ali vanj vpenja'; 'kar je po obliki tej podobno') navaja poleg rodilniške oblike okvira tudi obliko, kjer se osnova podaljšuje z -j, tj. okvirja. Pri preostalih pomenih ('kar kaj obdaja, obkroža'; 'kar kaj opredeljuje, omejuje'; 'izraža prostorsko omejenost, kot jo določa prilastek') navaja samo obliko brez podaljšave osnove, tj. okvira. Slovarski del Slovenskega pravopisa pri iztočnici okvir1 (navedeni primeri – zakoni kot pravni okviri za družbena gibanja; delovati v okviru predpisov; veljavnost odloka v občinskem okviru – ustrezajo 3. in 4. pomenu v SSKJ2 dopušča le sklanjanje brez podaljšave osnove, tj. okvira, okviru itd., pri iztočnici okvir2 (primera – slika v okvirju; okvirji za očala – ustrezata 1. pomenu v SSKJ2) pa navaja z -j podaljšano obliko, tj. okvirja, kot dopustno za knjižni jezik pa tudi obliko brez podaljšave, tj. okvira. Pri terminu okvir gre za terminologizacijo prvega pomena v SSKJ2 oz. iztočnice okvir2 v Slovenskem pravopisu, torej pomena 'kar je po obliki tej podobno'. Po SSKJ2 in Slovenskem pravopisu, ki sta sicer splošna slovarja, sta tako ustrezni obe rodilniški obliki živinorejskega termina okvir: okvira in okvirja.
V strokovnih in znanstvenih besedilih, dostopnih na internetu, se pojavljata obe rodilniški obliki termina: okvira (npr. v Rejskem programu za pasmo slovenski hladnokrvni konj, 2010, str. 5) in okvirja (npr. v diplomskem delu N. Šerbec Primerjava rasti telet šarole in limuzin pasme od rojstva do odstavitve, 2016, str. 3), prevladujejo pa oblike s podaljšavo osnove z -j. Tudi v besedilih, zbranih za nastajajoči Terminološki slovar živinoreje, prevladujejo oblike, kjer se osnova podaljšuje z -j, tj. okvirja, okvirjem itd., zato vam v besedilih s področja živinoreje svetujemo rabo oblik z -j, tj. okvirja.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer