Skip to main content
Nevidna ograja

Opis terminološkega problema:

Zanima me, katero od slovenskih poimenovanj je najprimernejši ustreznik za angleški termin virtual fence: nevidljiva ograja, nevidna ograja, navidezna ograja ali virtualna ograja. Gre za termin, ki označuje sistem omejevanja gibanja živali navadno prek sistema GSM, nameščenega na ovratnici, in senzorja, ki gibanje beleži in prikazuje, zaradi česar ni potrebe po fizični ograji.

Vprašanje poslano: 13. 9. 2021

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Pridevnik nevidljiv ima v SSKJ2 kvalifikator knjižno in razlago 'ki se ne vidi, ne opazi'. Razlagi v ležečem tisku sledi sinonim neviden. To pomeni, da pridevnik neviden nevtralneje izraža pomen 'ki se ne vidi, ne opazi', zato bi poimenovanju nevidna ograja dali prednost pred poimenovanjem nevidljiva ograja. Nevidna ograja se pojavi npr. v diplomskem delu K. Kisovec Programske rešitve za lastnike psov (2016, str. 5). Menimo, da nevidna ograja ustrezno označuje pojem, saj gre za sistem, ki na žival deluje kot fizična ograja, čeprav se ograje ne vidi.

Razmerje med virtualno ograjo in navidezno ograjo je razmerje med poimenovanjem s prevzetim pridevnikom in poimenovanjem z neprevzetim pridevnikom. Pri pridevniku virtualen oz. navidezen gre za pomen posnemanja resničnosti, v konkretnem primeru torej za sistem omejevanja gibanja živali, ki posnema fizično ograjo. Ker nobeno od poimenovanj še ni ustaljeno, bi izbrali poimenovanje z neprevzetim pridevnikom pred poimenovanjem s prevzetim pridevnikom, torej navidezno ograjo pred virtualno ograjo. S tem je pri izbiri termina upoštevano jezikovnokulturno načelo, ki je eno od osnovnih terminoloških načel.

Če sklenemo: poimenovanji nevidna ograja in navidezna ograja po našem mnenju ustrezno označujeta obravnavani pojem. V rabi bosta zato najbrž soobstajali obe, ker pa v okviru terminološkega svetovanja vedno predlagamo le en termin, bi se v tem primeru odločili za nevidno ograjo, saj je metaforika, na kateri temelji ta termin, popolnoma nedvoumna: gre za ograjo, ki se je ne vidi, vendar opravlja svojo funkcijo.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer