Opis terminološkega problema:
Zanima me slovenski ustreznik za angleški termin speech sound disorders, ki na področju logopedije označuje skupino napak v izreki, v katero spadajo npr. artikulacijske in dizartrične motnje ter otroška apraksija govora. V stroki se uporablja zveza motnje govorjenih glasov. Na ta način tovrstne motnje ločimo od glasovnih motenj in motenj glasu, ki se uporabljata kot ustreznika za angleški termin voice disorders. Kateri slovenski ustreznik je po vašem mnenju najustreznejši za angleški termin speech sound disorder?
Vprašanje poslano: 21. 1. 2025
Mnenje Oddelka za terminologijo:Tudi v nam dostopnem gradivu smo našli več potrditev, da se termin motnja govorjenih glasov, ki ga omenjate v vprašanju, uporablja kot ustreznik za angleški termin speech sound disorder (prim. članek V. Marot, N. Jelenc, B. Korošec Govorne motnje v otroštvu: razvrščanje govornih motenj pri slovenskih otrocih v reviji Rehabilitacija XVII/2, 2028, str. 50–58). Za obravnavani slovenski termin se v strokovnih besedilih pojavlja tudi kratica MGG (prim. magistrsko delo B. Korun Diferencialna diagnostika funkcionalnih motenj govorjenih glasov, 2023, str. 23). Ker v vprašanju omenjate dva različna pojma, ki ju označujeta dva različna angleška termina, je prav, da imamo tudi v slovenščini dva različna termina, saj je le na ta način omogočena jasna in nedvoumna strokovna komunikacija. Ob tem naj omenimo, da smo tudi v strokovni literaturi s področja logopedije našli opozorila, da lahko nedorečena terminologija privede celo do izbire manj učinkovitih postopkov v terapiji (prim. magistrsko delo B. Korun Diferencialna diagnostika funkcionalnih motenj govorjenih glasov, 2023, str. 39).
Termin motnja govorjenih glasov po našem mnenju dovolj natančno označuje obravnavani pojem in je tudi dovolj razlikovalen od terminov glasovna motnja in motnja glasu, ki sta sinonima in označujeta drug pojem.
Za angleški termin speech sound disorder vam torej svetujemo ustreznik motnja govorjenih glasov, ki se v rabi že pojavlja dovolj pogosto, da omogoča nedvoumno strokovno komunikacijo.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Oman