Skip to main content
Metabolični sindrom

Opis terminološkega problema:

Biokemija se v veliki meri ukvarja s presnovo molekul v organizmu. Sopomenka za presnovo je metabolizem. Pri tem poznamo procese sinteze molekul (anabolizem) in procese razgradnje molekul (katabolizem). Problem nastane, ko iz strokovnih in že povsem uveljavljenih izrazov tvorimo izpeljanke. Tako na primer presnovni sindrom (bolezen) nekateri poimenujemo metabolni sindrom, drugi metabolični sindrom. V biotehnologiji poznamo tudi metabol(ič)no inženirstvo. Reakcije pretvorbe so lahko katabolne (katabolične) ali anabolne (anabolične). Mogoče so krajše oblike nastale iz angleških izrazov (metabolic, anabolic, catabolic), a so se že zelo uveljavile, po drugi strani pa pri besedi s podobno končnico – alcoholic – ne bi nikoli pomislili na besedno zvezo alkoholična pijača.

Vprašanje poslano: 10. 5. 2019

Mnenje Oddelka za terminologijo:

V jeziku praviloma velja načelo nižje stopnje tvorjenosti, kar pomeni, da naj bi tvorili nove besede neposredno iz korena in jim ne dodajali dodatnih zlogov v obrazilih. Kot ugotavljate so termini metabolizem, anabolizem in katabolizem povsem uveljavljeni in sprejeti v stroki. Ker je uveljavljena sopomenka za metabolizem presnova, lahko uporabljate tudi zveze s pridevnikom presnovni, npr. presnovni sindrom, ki se tudi pojavlja v strokovnih besedilih, npr. v disertaciji M. Gorenjaka Mehanizmi delovanja probiotičnih in protektivnih bakterij PCS 20, PCS 26 ter LGG v preprečevanju metaboličnega sindroma (2014, str. 1 itn.) Zanimivo je, da npr. Slovenski medicinski slovar, ki omenja metabolizem v več sestavkih, navaja pridevniško obliko metabolični, v zvezah metabolične bolezni, metabolični procesi, tudi anabolični proces, katabolični proces.

Podobne zadetke ima tudi Mikrobiološki slovar, torej anaboličen, kataboličen, metaboličen. Zanimivo je v Angleško-slovenskem biokemijskem slovarju (2012, str. 12–13) o slovenjenju teh priponskih obrazil napisano: »Pravila glede oblikovanja priponskih obrazil pri pridevnikih ni mogoče postaviti. Večinoma je možno več kot eno priponsko obrazilo, ne da bi to spremenilo pomen. Nekatera so bolj uveljavljena od drugih. Osnovno pravilo pri oblikovanju je, da izhajamo iz izraza v slovenščini. Zaradi lažje uporabe so priponska obrazila v tabeli razširjena z deli podstav.« V tabeli navajajo tudi obrazilo -lni, vendar z opozorilom, da se uporablja redkeje.

Pomembno terminološko načelo je načelo ustaljenosti in prva izbira področnih slovarjev je oblika metabolični, vendar tudi sami navajate mnoge strokovne vire, kjer je ustrezno rabljena oblika metabolni. Ne gre za razmerje prav–narobe, temveč pogosteje ali redkeje uporabljeno. Dovoljeno je oboje. Ta čas vam zaradi zadetkov v slovarjih vseeno svetujemo, da izberete oblike pridevnikov metabolični, katabolični, anabolični, njihove dvojnice metabolni, katabolni, anabolni pa so prav tako ustrezne in morda se bo s pogostejšo rabo krajših oblik spremenila tudi priporočena slovarska oblika. V primeru, ki ga omenjate v vprašanju, bi torej svetovali obliko metabolični sindrom.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer