Opis terminološkega problema:
Vprašanje poslano: 25. 2. 2021
Mnenje Oddelka za terminologijo:Pridevnik meditacijski je vključen v SSKJ2, in sicer z razlago 'nanašajoč se na meditacijo'. V Slovenskem medicinskem slovarju je meditacija kot medicinski termin definirana kot 'notranje zrenje, intuitivno iskanje svojega bistva, kot religiozno mistična praksa ali kot profana mentalnohigienska metoda'. Pridevnik meditacijski torej ustrezno označuje povezavo z meditacijo.
Pridevnik meditativni po SSKJ2 res nima pomena 'nanašajoč se na meditacijo', vendar je SSKJ2 splošni in ne terminološki slovar, zato ni merodajen pri opisu terminologije. V strokovnih besedilih se namreč pogosto pojavljajo zveze s pridevnikom meditativni, v katerih meditativni označuje povezavo z meditacijo, npr. meditativna glasba, meditativna tehnika, meditativna veščina.
Termin meditativna praksa, po katerem sprašujete, je nekoliko pogostejši od termina meditacijska praksa in je relativno uveljavljen v strokovnih besedilih, npr. v magistrskem delu Cirile Zorenč Etika in sodobne čuječnostne prakse (2017, npr. str. 2). Svetujemo vam torej, da za poimenovanje praks, povezanih z meditacijo, uporabljate termin meditativna praksa.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer