Opis terminološkega problema:
V Društvu ljubiteljev antropomorfnih živali bi radi tujko furry zamenjali s slovenskim ustreznikom. Poimenovanje označuje pripadnika subkulture, ki se navdušuje nad antropomorfiziranimi živalskimi liki in se oblači v kostume živali v človeški velikosti. Glede na pomen angleške besede se nam v slovenščini zdi ustrezen izraz kosmatinec. Kaj menite?
Vprašanje poslano: 1. 9. 2024
Mnenje Oddelka za terminologijo:Iščete ustrezno slovensko poimenovanje za angleški termin, zato naj najprej pojasnimo, da je prva poimenovalna rešitev v slovenščini pogosto citatno poimenovanje, ki ga sčasoma nadomesti jezikovnokulturno ustreznejša možnost, torej neprevzeto poimenovanje.
Za pojem, ki ga omenjate, se v slovenščini očitno že pojavljajo neprevzeta poimenovanja, in sicer smo v spletnih besedilih našli dve – kosmatinec, ki ga predlagate vi, in kosmatek. Pri tem smo opazili, da se v nekaterih besedilih pojem nedosledno označuje z obema poimenovanjema, kar v terminologiji ni zaželeno, zato bi bilo treba določiti prednostni termin.
Kosmatinec je v eSSKJ v prvem pomenu razložen kot 'kosmata žival, zlasti pes, medved', dodan je kvalifikator ekspresivno. Z vsebinskega vidika verjetno ni najprimernejša poimenovalna rešitev za vaš terminološki problem. Definicija pojma, ki ga želite poimenovati, namreč ne vključuje kosmatih živali, temveč živalske like s človeškimi lastnostmi oz. živalske kostume, ki jih oblačijo pripadniki omenjene subkulture. Za razliko od kosmatinca poimenovanje kosmatek ne označuje nobenega drugega pojma, zato menimo, da je ustreznejše.
Opozorili bi še na rabo pridevnika v zvezah, ki se nanašajo na omenjeni pojem, npr. Slovensko kosmatinsko društvo, kosmatinski kostum. Pridevnik kosmatinski je tvorjen iz samostalnika kosmatinec, iz samostalnika kosmatek pa bi sistemsko lahko tvorili pridevnik kosmatski, ki pa je morda nekoliko nenavaden, čeprav je tvorjen po vseh jezikovnih pravilih, zato bi vam svetovali strukturo z desnim prilastkom, npr. Slovensko društvo kosmatkov ali pa kostum kosmatka.
Svetujemo vam torej termin kosmatek, ki je ustrezen z vsebinskega vidika in pojem nedvoumno označuje.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer