Opis terminološkega problema:
Za eno izmed treh vej oblasti, ki skrbi za redno upravljanje države in njenih organov ter izvajanje zakonov, se uporabljata dve različici, in sicer izvršna oblast in izvršilna oblast. Zanima me, ali gre za sinonima.
Vprašanje poslano: 28. 9. 2023
Mnenje Oddelka za terminologijo:Oblast delimo na tri veje, na sodno oblast, zakonodajno oblast in izvršilno oblast. Kot ugotavljate v vprašanju, se za isti pojem v rabi pogosto uporablja tudi izvršna oblast – v korpusu znanstvenih besedil OSS ima izvršna oblast 3403 zadetke, medtem ko jih ima izvršilna oblast 8.765. Izvršilna oblast se torej uporablja precej pogosteje, a tudi število zadetkov za izvršno oblast vsekakor ni zanemarljivo. Omenimo, da se, sicer zelo redko, pojavljata tudi eksekutivna oblast (7-krat v 7 različnih virih) in izvrševalna oblast (34-krat, od tega 33-krat v istem viru). Izvršilna oblast in izvršna oblast sta torej gotovo sinonima.
Oglejmo si še stanje v terminoloških in splošnih priročnikih. SSKJ2 pridevnika izvršen in izvršilen obravnava kot sinonima, oba imata isto razlago ('ki ima pravico do odločanja in izvrševanja zakonov ali predpisov'), prav tako sta pri obeh pridevniških iztočnicah med zgledi navedeni zvezi izvršna oblast (pri izvršen) in izvršilna oblast (pri izvršilen), pri čemer ima slednja tudi stransko razlago 'pravica do odločanja in izvrševanja zakonov ali predpisov'. Omenimo še, da se pridevnik izvršilen nanaša tudi na izvršbo, npr. kot sestavina terminov izvršilni postopek, izvršilni stroški. Po drugi strani je v Pravnem terminološkem slovarju iztočnica izvršilna oblast, ki je definirana kot 'del državne oblasti, ki je pristojna za izvrševanje sprejetih zakonov, zlasti s sprejemanjem podzakonskih aktov in posamičnih odločb o pravicah, obveznostih in pravnih koristih pravnih subjektov', sinonim izvršna oblast ni naveden.
V 3. členu Ustave Republike Slovenije piše: »V Sloveniji ima oblast ljudstvo. Državljanke in državljani jo izvršujejo neposredno in z volitvami, po načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno.« Tudi v predstavitvi slovenskega političnega sistema na Portalu GOV.SI se uporablja izvršilna oblast.
Svetujemo vam, da uporabljate ustaljeni termin izvršilna oblast.
Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer