Skip to main content
Meditativna praksa

Opis terminološkega problema:
Izdelujem zasnovo diplomske naloge, ki bo tematsko povezana z meditacijo. Slednjo bi želela v naslovu imenovati meditativna praksa, pri čemer pa nisem popolnoma prepričana, ali je pridevnik meditativni zares ustrezen. Na portalu Fran je namreč pomen besede meditativen razložen le kot 'premišljujoč, razmišljajoč', nikjer pa ni zavedeno, da se beseda nanaša tudi na meditacijo. Druga možnost poimenovanja bi bila verjetno meditacijska praksa, vendar besede meditacijski sploh ni mogoče najti na Franu, zato prosim za nasvet.
 

Vprašanje poslano: 25. 2. 2021

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Pridevnik meditacijski je vključen v SSKJ2, in sicer z razlago 'nanašajoč se na meditacijo'. V Slovenskem medicinskem slovarju je meditacija kot medicinski termin definirana kot 'notranje zrenje, intuitivno iskanje svojega bistva, kot religiozno mistična praksa ali kot profana mentalnohigienska metoda'. Pridevnik meditacijski torej ustrezno označuje povezavo z meditacijo.

Pridevnik meditativni po SSKJ2 res nima pomena 'nanašajoč se na meditacijo', vendar je SSKJ2 splošni in ne terminološki slovar, zato ni merodajen pri opisu terminologije. V strokovnih besedilih se namreč pogosto pojavljajo zveze s pridevnikom meditativni, v katerih meditativni označuje povezavo z meditacijo, npr. meditativna glasba, meditativna tehnika, meditativna veščina.

Termin meditativna praksa, po katerem sprašujete, je nekoliko pogostejši od termina meditacijska praksa in je relativno uveljavljen v strokovnih besedilih, npr. v magistrskem delu Cirile Zorenč Etika in sodobne čuječnostne prakse (2017, npr. str. 2). Svetujemo vam torej, da za poimenovanje praks, povezanih z meditacijo, uporabljate termin meditativna praksa.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer