Skip to main content
Zatehta

Opis terminološkega problema:

Zanima me, ali je pravilnejša uporaba izrazov natehtati in natehta (za rezultat dejanja) ali izrazov zatehtati in zatehta (za rezultat dejanja), ki označuje odmerjanje določene količine snovi za analizo. Ali je odgovor odvisen od tega, ali se izraz uporablja na določenem področju (npr. na področju farmacije in kemije) ali splošno, tj. da je ena varianta bolj strokovna, druga pa bolj laična?

Vprašanje poslano: 13. 4. 2023

Mnenje Oddelka za terminologijo:

Glagol zatehtati in samostalnik zatehta se pojavita v Tehniškem metalurškem slovarju, v katerem sta določena kot neprednostna termina za odtehtati in odtehtek. V Kemijskem slovarju je samo termin zatehta, ki prav tako usmerja na odtehtek z definicijo 'odtehtana masa vzorca za analizo'. Natehta se v slovarjih, ki smo jih pregledali, ne pojavi, vključena pa je v Besedišče slovenskega jezika, v katero so vključene besede, ki po slovarskih načelih niso bile sprejete v SSKJ.

Zatehta je tvorjena iz glagola zatehtati (zatehta < to, kar se zatehta), natehta pa iz glagola natehtati (natehta < to, kar se natehta). Glagol zatehtati je vključen v Slovenski etimološki slovar 3, v katerem je usmerjen h glagolu tehtati, kar pomeni, da zatehtati spada v isto besedno družino kot tehtati in zanj velja ista korenska etimološka razlaga kot za tehtati (Uvod Slovenskega etimološkega slovarja, str. 3). Glagol natehtati pa je vključen v SSKJ2, v katerem je razložen 's tehtanjem priti do določene količine česa'.

Oba samostalnika in glagola se uporabljajo v strokovnih besedilih npr. s področij kemije in farmacije, pri čemer sta pogostejši poimenovanji zatehtati in zatehta. Zanimivo je, da se odtehtek, čeprav je uslovarjen v dveh terminoloških slovarjih, v strokovnih besedilih ne pojavlja. Sklepamo, da so avtorji slovarjev poskusili s terminološko intervencijo, ki pa ni bila uspešna. Termina zatehta in natehta smo preverili tudi pri strokovnjaku s področja farmacije in strokovnjaku s področja kemije, ki sta potrdila, da gre za sinonima, ki označujeta maso vzorca za analizo.

Skladno s terminološkim načelom ustaljenosti, po katerem se v rabi uveljavljenega termina brez širšega konsenza stroke ne menja, bi v sinonimnem paru zatehta in natehta dali prednost terminu zatehta. Posledično predlagamo tudi prednostno rabo glagola zatehtati. Seveda pa to velja za terminološko rabo. V korpusu pisne standardne slovenščine Gigafida 2.0 za natehto, zatehto in zatehtati nismo našli potrditve, pričakovano pa se pojavlja glagol natehtati, ki je vključen v SSKJ2.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer