Skip to main content
Snežna kepa

Opis terminološkega problema:

Zanima me, kako se imenuje metoda, pri kateri učenec o nalogi najprej razmišlja sam. Ko nalogo reši, pridobi konkretno izkušnjo, vedenje, spretnost, ki ji sledi vnovičen razmislek, tokrat v paru ali skupini. Uporabljata se zvezi snežena kepa in snežna kepa. Katero zvezo bi priporočali vi?

Vprašanje poslano: 28. 3. 2017

Mnenje Terminološke sekcije:

Snežna kepa oz. snežena kepa je metaforično poimenovanje metode, pri kateri se število sodelujočih učencev postopno veča – podobno kot se kepa snega veča z dodajanjem novega snega. Termin je v pedagogiki in andragogiki že relativno uveljavljen, glej npr. monografijo T. Ažman, M. Brejc in A. Korena Učenje učenja: primeri metod za učitelje in šole, 2014, npr. str. 12, 13, ali Priročnik EJTN o metodologiji izobraževanja v pravosodju v Evropi, 2016, npr. str. 31.

Osnovna težava, na katero opozarjate v vašem vprašanju, je, kateri pridevnik – snežni ali sneženi – je del termina, ki je nastal z metaforičnim prenosom iz splošnega jezika. Tudi v splošnem jeziku, torej kadar mislimo na kepo iz snega, raba ni enotna. SSKJ2 pri samostalniku kepa v pomenu 'sneg, stisnjen v kroglasto obliko', navaja zgled snež(e)na kepa, pri pridevniku snežén v pomenu 'ki je iz snega' pa navaja zgled snežene kepe (tako je tudi v Slovenskem pravopisu 2001). Pri pridevniku snéžen v pomenu 'nanašajoč se na sneg' navaja nekaj zgledov drugih besednih zvez, npr. snežni metež, snežni vihar, snežna odeja. SSKJ2 in Slovenski pravopis 2001 torej dajeta prednost zvezi snežena kepa, vendar pa se v besedilih na spletu in v korpusu Gigafida pogosteje pojavi snežna kepa.

Nedosledna raba termina snežna kepa oz. snežena kepa velja tudi za področje raziskovalne metodologije, kjer termin označuje posebno vrsto vzorčenja, in sicer vzorčenje z dodajanjem. Glede na pregledano gradivo s tega področja pa je v rabi pogostejša snežna kepa.

Menimo, da sta obe zvezi ustrezni in neproblematični, glede na večjo pogostost zveze snežna kepa pa predlagamo, da ji v terminološki rabi daste prednost.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Mitja Trojar, Mojca Žagar Karer